December 2017
SKÚSENOSTI S MUFLÓNMI
Prvá časť článku prof. Ing. JURAJA CIBEREJA, PhD. o súčasnej populácii muflónov v našich podmienkach doplnené o presnú charakteristiku ich jednotlivých vekových kategórií. Je to dobrá pomôcka pri hodnotení mufloních trofejí na chovateľských prehliadkach.
November 2017
NÁRODNÝ PARK POLONINY
Mnohí poznajú jeho krásy i zaujímavosti, mnohí nikdy nenavštívili „tajuplný kraj prastarých hlbokých lesov s osobitnou bohatou prírodou i históriou…“, náš najvýchodnejší a súčasne najmenej navštevovaný Národný park Poloniny…“ Podrobnejšie ho predstavuje riaditeľ NP Ing. TOMÁŠ DIDIRKA.
Október 2017
MIERNA ČI DOKONCA TEPLÁ ZIMA A MÁLO SNEHU?
Bolo tohtoročné počasie v lete mimoriadne? Aká zima nás čaká? Mrazivá so snehom alebo mierna s nízkou snehovou pokrývkou? Čo všetko ovplyvňuje vývoj počasia u nás v článku prof. RNDr. MILANA LAPINA, PhD.
September 2017
PRIATELIŤ SA S PRÍRODU
S Ing. RADÚZOM SEDLÁROM za zhováral VILIAM DRIENOVSKÝ. Okrem toho, že Ing. Sedlár je už mnoho rokov poľovníkom a stará sa o vypúšťanie divých králikov do prírody, je aj iniciátorom vzniku APOS – Asociácie poľovníckych organizácií Slovenska. Podrobnejšia informácia o asociácii sa začína už na 5. stránke tohto čísla.
August 2017
CESTA ZA JARABICAMI
do Bulharska
Autori článku JAROSLAV SLAMEČKA, PETER SCHULTZ a JÁN VRBA o skúsenostiach bulharskej obchodnej spoločnosti Zväzu poľovníkov a rybárov Bulharska, kde sa tak ako my, usilujú zachrániť malú pernatú zver. Výsledky, ktoré dosiahli, potvrdzujú aj niektoré naše postupy pri odchove a vypúšťaní jarabíc do voľnej prírody. Prečo však v nich nepokračujeme?
Júl 2017
Aktuálny výskum voľne žijúcej a poľovnej zveri
na tohtoročnom stretnutí Spoločnosti pre výskum voľne žijúcej a poľovnej zveri, ktoré sa konalo v Brandenbursku vedeckí pracovníci z viacerých krajín hodnotili nové poznatky z výskumu viacerých druhov zveri, o možnostiach redukcie diviakov, ale tiež o rozvoji jelenej a srnčej zveri v nových podmienkach… Na stretnutí odznelo veľa nových poznatkov výskumníkov z Nemecka, Poľska, Rakúska, Litvy i Slovenska. Súhrn o priebehu medzinárodného stretnutia pripravili RASTISLAV JURČÍK a JAROSLAV SLAMEČKA.
Jún 2017
Z OSTROVOV V INDICKOM OCEÁNE
do vzdialených končín pozýva RNDr. STANISLAV HARVANČÍK. Predstavuje najmä „raj“ rôznych vtáčích spoločenstiev a zoznamuje čitateľov s niektorými zaujímavosťami indickej spoločnosti i s prírodou u nás málo známych ostrovov.
Máj 2017
SEZÓNU OTVÁRA SRNEC
Nová poľovnícka sezóna sa začína 16. májom a „otvára“ ju lov srnca… pripomína autor Ing. JOZEF HERZ, PhD. V článku zhrnul hlavné zásady selektívneho lovu, ktorého cieľom je nielen získať peknú trofej, ale aj povinnosť uchovať v revíri geneticky zdatné jedince.
Apríl 2017
SLOVO O LESE
Ako sa menil vzťah človeka k lesu, prečo sa radikálne začal meniť v posledných desaťročiach, aké sú problémy s jeho využívaním a prečo potrebuje výraznejšiu ochranu to sú témy, ktorými sa zaoberá v článku jeho autor JOZEF ŠABO. A básnik k tomu dodáva: Priveľa čara skrývaš hora čierna. Privíňaš k sebe ako dobrá mať. Bohatá, krásna zeleň nedozerná, každý ťa musí milovať.“
Marec 2017
SPOMIENKA NA JARABICE
Do „zlatého veku jarabíc“ polovici min. storočia sa vracia Ing. JÁN MERCEL, spomína nielen ich užitočnosť pre poľnohospodárstvo, ale i miesta, kam ich chodili loviť aj príslušníci najvyššej európskej šľachty.
Február 2017
ZAJAC A BAŽANT
Autori doc. Ing. LADISLAV ZELINKA, PhD. a LUDVÍK KARÁSEK ponúkajú výsledky zaujímavého prieskumu o stavoch a odlovoch zajaca poľného a bažanta poľovného v podmienkach MS Postoupky – Hradisko v ČR. Odpovedajú i na otázky týkajúce sa príčin kolísania oboch druhov poľnej zveri a užitočné sú tiež ich poznatky o spôsoboch
Január 2017
STÁLE VIAC DIVIAČÍCH TROFEJÍ
Autor Ing. JOZEF HERZ, PhD. pokračuje v hodnotení trofejí, ktoré sme mohli vidieť na vlaňajšej celoštátnej poľovníckej výstave v Nitre. Prečo sa diviačie trofeje nedajú tak presne posúdiť ako pri ostatných druhoch zveri? Zaujímavé je i porovnanie súčasnej kvality trofejí v terajších, mimoriadne početných stavoch diviačej zveri s rokom 2011.