2020

AUGUSTOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 8/2020

Vyšlo 8. –

AUGUSTOVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach nájdete:

 

SPEKTRUM

Trikrát medveď, Environmentálne záťaže, Za poznaním živočíchov, Kde ešte žijú dropy, Zabúdame na hlucháňa hôrneho sú krátke informácie.

 

ČÍTANIE JE RADOSŤ

Časopis Naše poľovníctvo vychádza už 17. rok a svojím obsahom nadviazal na dobré tradície všetkých poľovníckych časopisov, ktoré vychádzali na Slovensku od 20. rokov dvadsiateho storočia. Zároveň pripomíname možnosť predplatenia si časopisu na nasledujúci rok.

 

ZO ŽIVOTA JELENEJ ZVERI

Jeleň lesný využíva rozsiahlejšie komplexy lesných a lesostepných spoločenstiev. V našej prírode žije od lužných lesov až po pásmo kosodreviny. Teší sa veľkej obľube a práve jeseň je obdobím jeho reprodukcie. Niektoré aspekty z jeho života približuje autor článku Vladimír Vician.

 

LOV JELEŇOV V AUGUSTE

Staršie jelene vytĺkajú parožie už v júli. Jelene od ukončenia vytĺkania parožia až do ruje žijú skrytým – utajeným spôsobom života. Venujú sa výlučne prijímaniu potravy a vytvárajú si rezervný tuk, aby úspešne prežili obdobie ruje. O ďalších zaujímavých faktoch píšu autori Gustáv Vrábel a Ján Mercel.

 

VĹČATÁ

Zo života týchto nádherných šeliem píše Ivan Kňaze a opäť má čitateľ možnosť uzrieť nádherné snímky.

 

JASTRAB VEĽKÝ – DOKONALÝ PREDÁTOR

Je to neúnavný a obratný lovec, ktorý je obdivovaný, uznávaný, ale aj zatracovaný a prenasledovaný. Jeho atribútmi sú rýchlosť, obratnosť, vytrvalosť a bojovnosť. Pre tieto vlastnosti ho cenia a využívajú v sokoliarstve, no v drobnochove, ako aj v poľovníctve je obávaným nepriateľom. Viac o ňom už v článku autora Karola Šotnára.

 

KAM ZMIZLA LESNÁ RAŽ

Náš spolupracovník a autor článku Ing. František Libosvár spomína na starú odrodu viacročnej raže, ktorá sa pestovala na východnej Morave do polovice minulého storočia. O kvalitách a možnostiach sa už čitateľ dočíta v článku.

 

OPTIKA GPO V PRAXI

Praktické rady o prednostiach spomenutej optiky a jej využití píše náš inzerent.

 

NÁKAZY PRENOSNÉ KLIEŠŤOM

Stále aktuálna téma pre poľovníkov a všetkých, ktorí chodia do prírody. Aké sú riziká, ako sa treba chrániť i o prvých príznakoch ochorenia píše autor Karol Adamík.

 

PORTUGALSKÝ KRÁTKOSRSTÝ STAVAČ

Je to ušľachtilý poľovný pes, ktorý sa dlhú dobu choval prakticky len v Portugalsku. V poslednom čase sa však začína objavovať na výstavách aj v iných štátoch. Je to staré plemeno, pretože vznikol zo psov typu starého pointra, ktoré sa chovali v stredoveku na Pyrenejskom polostrove. Autor článku je Ján Zajac.

 

BOCIAN ČIERNY

Na rozdiel od všeobecne známeho bociana bieleho, s ktorým sa v prírode alebo na obrázku stretol každý človek, žije aj druhý zástupca tohto rodu, bocian čierny. Jeho spôsob života je o čosi utajenejší a vyskytuje sa skôr v hlbších lesoch. Uniká tak ľudskej pozornosti aj napriek svojej veľkosti a výraznému sfarbeniu. Autor Jozef Šabo článok dokumentuje aj peknými snímkami.

 

V CENTRE SPLNENÝCH SNOV

Sny sú akýmsi emočným spúšťačom toho, čo sme cez deň zažili, ale poväčšine odrážajú aj to, po čom podvedome túžime. Rozhovor s Ing. Miroslavom Jevočinom, profesionálnym loveckým sprievodcom a majiteľom firmy AB-Centrum Safari prináša autorka Júlia Drienovská.

 

PAVEL FÁBRY – ANGAŽOVANÝ PRÁVNIK

Ďalšou osobnosťou Slovenského poľovníctva je bezpochyby Pavel Fábry, ktorého na Valnom zhromaždení LOS zvolili v r. 1925 za predsedu. O jeho živote a prínose píše autor J. H.

 

V rubrike NA ZELENEJ VLNE sú dve poviedky: Potulky prírodou – srnčia ruja, Kris Azyar Holková a druhý príbeh Kam sa podeli.

 

POZVANIE NA VÝLET DO JUŽNÝCH ČIECH

Južné Čechy sú malebná krajina s vencom Novohradských hôr a širokej zasnenej Šumavy, lemujúcej južnú hranicu ČR. O ďalších lákadlách i prírode píše náš spolupracovník Jiří Siegelbauer. Reportáž je doplnená nádhernými snímkami.

 

SĽUBY SA SĽUBUJÚ A…

Opäť aktuálne zamyslenie sa nad problémami poľovníctva píše Viliam Drienovský, ale viac už v článku.

 

DOBRÚ CHUŤ

Chutný recept na Divinovú paštétu pripravil náš čitateľ Michal Vitaloš.

 

POĽOVNÍCKY AUGUST

Doby lovu, aktuálne povinnosti – autor Miroslav Hasa. Ale aj východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

ZABÝVANÝ PRIŠELEC A JEHO MANIERE

Nutria riečna je považovaná za nenápadného živočícha, aspoň tak voľakedy bývalo. Pochádza z Južnej Ameriky, kde sa vyskytuje aj dnes, a to na území od Brazílie a Paraguaja cez Argentínu, Čile až po Ohňovú zem, čo je súostrovie pri južnom cípe Južnej Ameriky. Ako sa k nám tento živočích dostal a kde robí neplechu, sa dozviete v článku autora Petra Račka.

 

OBDOBIE SRNČEJ RUJE

Srnčia ruja je špecifická v tom, že sa nevytvára rujná črieda ako u jelenej zveri. Na ruji, ktorá prebieha od 15. júla do 15. augusta, sa zúčastňujú iba rujný srnec so srnou. Viac pozoruhodných faktov sa dočítate v článku autora Prof. Dr. CH. Stubbeho.

 

ZAUJÍMAVOSTI

Poznáte vegánsku kožu?, Nepriateľské potkany, „Azúrové pobrežie“, Nebezpečná Sahara, Svetová fotosúťaž, Pomôže Parížska dohoda?

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol muchárik červenohrdlý. Autorom rubriky je Ľubor Čačko.

 

NOČNÉ VIDENIE 4. GENERÁCIE

Praktické rady a informácie o optike prináša náš inzerent.