2010

Január 2010:

Spektrum

O Slovenskej poľovníckej komore

hovoríme s prezidentom  SPZ Ing. TIBOROM LEBOCKÝM. Odpovedá na dopyty poľovníkov  týkajúcich sa počtu obvodných poľovníckych komôr, členstva v nich, o financovaní  Slovenskej poľovníckej komory a na ďalšie otázky súvisiace s  u nás novou  poľovníckou  štruktúrou.

Počasie a rozdiely v úlovkoch zajacov

O dobrých skúsenostiach z ČR píšu doc. Ing. LADISLAV ZELINKA, PhD. a LUDVÍK KARÁSEK.  Vychádzajú z konkrétnej praxe – Poľovníckej spoločnosti Postoupky Hradisko, okres Kroměříž, kde sledovali  príčiny kolísania zajačej populácie v závislosti od počasia.

Vlk – bojazlivý alebo krvilačný?

Druhá, posledná časť článku doc. Ing. MIROSLAVA SANIGU, CSc.  o vlkovi a spôsobe jeho života. Sám sa s vlkom stretol už veľakrát  a presvedčil, že   vždy je to len krátke, letmé stretnutie, ktoré pre človeka neznamená nebezpečenstvo.   Je iba jedna situácia, v ktorej  môže vlk ohroziť človeka. Ktorá to je – o tom píše podrobnejšie v článku.


Jeleňovité v centre pozornosti odborníkov

Vlani v novembri sa v Nitre  zišlo vyše sto slovenských a zahraničných odborníkov, ktorí  sa zaoberali chovom jeleňovitých: výživou, prostredím, zdravotným stavom, ale  aj  jej farmovými chovmi. Upozornili, že  v umelo vytvorených  podmienkach môže  zveri narásť také veľké parožie, ktoré už  – nedokáže uniesť!  To, pochopiteľne,  nemôže byť naším cieľom.


Capreolus capreolus

Každý poľovník vie, že „capreolus capreolus“  je latinské pomenovanie srnčej zveri,  ktorá patrí k našej najrozšírenejšej zveri, každý ju celkom isto pozná na prvý pohľad a mnohí  pri jej pozorovaní ju zatúžia fotografovať. Pretože je čoraz viac poľovníkov, ktorí si do revíru okrem pušky berú aj fotoaparát,  v článku MARIANA  ZELINU  nájdu dobré rady, ktoré im pomôžu pri prvých  pokusoch vrátiť sa domov so zaujímavým! “úlovkom“: peknou fotografiou srnčej zveri.


Karpaty – perla Európy 

Prečo druhé najrozsiahlejšie  pohorie Európy –  Karpaty –  je  skutočnou  „perlou“  európskeho kontinentu, o tom píše  Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD.  z TU vo Zvolene. Podrobne uvádza,  čo sa v tomto ekoregióne nachádza  a prečo ho treba chrániť a prečo ho aj poľovníci musia dôkladne poznať.


Divina na tanieri 

Mäso  z divokých zvierat odpradávna slúžilo  človeku ako základná potrava...“ píše v úvode článku prof. Ing. ALEXANDER PRÍBELA, DrSc.  z Fakulty chemickej a potravinárskej biochémie TU v Bratislave. Kým v mnohých iných krajinách je doteraz divina  vyhľadávanou a cennou potravou, u nás  sa „na tanieri“ vyskytuje iba zriedkavo  napriek tomu, že  má mnoho predností . Článok doplňuje zaujímavá tabuľka významných zložiek v niektorých druhoch mäsa zo zveriny.

Votrelci v revíri
Túlavé psy a mačky už narobili v revíroch veľa škôd, nečudo, že sú v nich nevítanými  hosťami. Starší poľovníci si iste pamätajú, ako pred niekoľkými desaťročiami  sa za odstrel takého „votrelca“ dávali  dokonca  odmeny. Ale pozor! I keď  aj  v súčasnosti treba chrániť zver pred  často zdivenými psami a mačkami, treba postupovať opatrnejšie, pripomína vo svojom článku  JOZEF ČALTICKÝ a vysvetľuje prečo.


Taliansky durič

Autor seriálu  o plemenách poľovne upotrebiteľných psov Ing. JÁN ZAJAC  píše o jednom z najstarších plemien psov – talianskom duričovi.

Jubileum  Ing. Branislava Soviša 

O vklade Ing. Branislava Soviša do histórie a rozvoja nášho poľovníctva píše jeho  bývalý poslucháč VŠP v Nitre Ing. JOZEF HERZ, PhD. Ku  gratulácii  k jeho osemdesiatim narodeninám sa pripája naša redakcia aj OkO SPZ Nitra.

Unikátne exponáty s motívmi zveri

V mobiliári svätoantonského kaštieľa  je veľké  množstvo  najrôznejších predmetov  zdobených motívmi  zveri, čo svedčí  o veľkej záľube jeho bývalých majiteľov o prírodu a poľovníctvo.  Je to o. i. sedacia súprava z danielieho parožia, paravány  zdobené kresbami zveri,  luster zo zoopreparátu posledného orla skalného uloveného na Sitne atď.  Autor Ing. MARIAN ČÍŽ  spomína i mnohé ďalšie a predstavuje  aj  nočnú petrolejovú lampu, ktorej podstavcom je porcelánová sova.

Mgr. Elemír Tassári je správcom  rímskokatolíckej farnosti v Trenčianskych Miticiach. Pozhovárali sme sa s ním, čo ho priviedlo k poľovníctvu, ako poľovníctvo vníma  a ako sám sa denne stretáva so zverou, ktorá prichádza až k farskej záhrade, kde v čase núdze nachádza  spoľahlivé útočisko i obživu.

Na zelenej vlne
Rubrika zostavená zo zážitkov našich čitateľov obsahuje tri príbehy: Pamätné tri diviaky, Iný kraj, iný mrav a Na pokosenej lúke.

Na muške: slon a byvol

Reportáž  nášho spolupracovníka RNDr. STANISLAVA HARVANČÍKA z jeho cesty  po Zimbabwe.  Bol svedkom ulovenia byvola kaferského a starého slona, ktorý po štvrtom výstrele padol a majestátne zviera už nespravilo ani krok.  Čo sa s úlovkami deje po ulovení? V africkom buši nič nevyjde nazmar.


Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve

So   zákonom  č. 274/2009 sa podrobnejšie zaoberajú autori  Ing. PAVOL KURUC,  ktorý si všíma predovšetkým  Bezpečnosť pri poľovačkách.  Ing. PAVOL SLAMKA  odpovedá  na otázky súvisiace s novou legislatívnou úpravou,  s ktorými sa na nás obrátili čitatelia.

Dobrú chuť

Autorom receptu  na  netradičnú prípravu  jeleních medailónkov  je majster kuchár MILOŠ MIKLÁNEK. Receptár je doplnený o návod na krémovú polievku z husacej pečene.

Unikátne stromy

O ďalších prastarých a vzácnych stromoch v pohorí Tríbeč píše  JOZEF ŠABO.  Sú to cery – velčický a hostiansky.


Praktický poľovník

Pestrá rubrika  obsahuje doby lovu,  čo robíme v revíri v prvom mesiaci roka, východy a západy Slnka a Mesiaca,  rubriku  Viete prečo…? (zajac vidí aj dozadu)  a 1. kapitolku O biodiverzite, ktorej autorom je MIROSLAV SANIGA.


Zaujímavosti

Pád s úlovkom, Najväčší prípad pytliactva, Problematický bobor a ďalšie informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače.
Pozrite si našu PONUKU TOVARU!

 

Február 2010:

Vyšlo februárové číslo časopisu

Na jeho stránkach si prečítajte:


Spektrum
Poľovníctvo a čas –  úvaha
Jarabice nás už nezaujímajú?
Autor  článku JOZEF ČALTICKÝ, ktorý pripomína početné úlovky jarabíc v minulosti konštatuje, že nemajú predpoklady na prežitie ak sa nezmení  poľnohospodárska výrova, ktorá ovplyvňuje jednotlivé zložky životného prostredia a súvisiace ekosystémy. Môžu nám pomôcť finančné prostriedky poskytované Európskou úniou?  V ČR sa čerpali aj na poľovníctvo už v r. 2003, u nás  sa tento zdroj nevyužíval.  Na aký cieľ by sa mohli využívať?

 

 


Ako sa sledujú medvede? O letnom monitoringu našej najväčšej šelmy  v oblasti Malej Fatry píše MICHAL KALAŠ. Aké  údaje sa zaznamenávajú, na akých miestach? A čoho svedkom sa stávajú pozorovatelia?  Od tohto roku budú medvede pozorované  už na jar a tak sa dozvieme viac o ich živote, správaní i miestach, na ktorých sa najradšej zdržiavajú.

Zbrane, kalibre a nábojnice

V článku  jeho autor Ing. PAVOL KURUC pripomína, aké zbrane sa u nás môžu používať na poľovné účely, uvádza, ktoré zbrane sú zaradené do kategórie B a do kategórie C, ktoré spôsoby lovu zakazuje nový zákon o poľovníctve.  A aké kalibre a nábojnice sú povolené pri love jednotlivých druhov zveri?  Článok čitateľovi pomôže  orientovať sa   aj pri nákupe poľovníckej munície.

Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve

Pokračujeme v otázkach čitateľov položených v súvislosti s prijatím nového zákona o poľovníctve, na ktoré  odpovedá Ing. PAVOL SLAMKA.
Karpaty – perla Európy

 

„V súčasnom svete, keď sa mnohým rastlinným a živočíšnym druhom stále viac ukrajuje z ich biotopov predstavujú Karpaty baštu nesmiernej ceny…“  píše v druhej časti svojho príspevku Ing.  VLADIMÍR VICIAN, PhD. z TU Zvolen.  Svoju rozsiahlu  informáciu o našom významnom ekoregióne doplňuje   základnými údajmi o horskom masíve Karpaty.


Vábivé vábničky

Podrobnú informáciu o nových vábničkách na našom trhu  doplňuje spomienka na VÁBEC PO DEDOVI, v ktorej sa jej autor  BRAŇO  SOVIŠ  vrátil  k svojim a kolegovým  začiatkom vábenia. A čo sa im podarilo privábiť tou osvedčenou dedovou vábničkou?  V spomienke píše aj o tom „zázraku“.

Chovateľská stanica „z Milhostovských polí“

Zo svojho obdivu k slovenskému hrubosrstému stavačovi sa vyznal  ich chovateľ  MICHAL URBAN. Že sú to psy mimoriadne schopné, o tom svedčia výsledky, ktoré dosiahli  na národných, medzinárodných i svetových výstavách ako aj ich  úspechy v praxi. Z milhostovskej chovateľskej stanice sa už mnohé dostali  i ďaleko za hranice Slovenska.


Velšský špringeršpaniel

Pôvodne stredovekého velšského poľovného psa a jeho súčasný  moderný štandard predstavuje  v seriáli  o plemenách poľovných psov Ing. JÁN ZAJAC.

SILVA REGINA: poľovnícke rarity

Už onedlho sa otvoria brány známeho  medzinárodného lesníckeho a poľovníckeho veľtrhu, ktorý sa bude konať  od 21. marca v Brne. Pre poľovníkov  budú na ňom  osobitne zaujímavé exponáty a podujatia. V našej pozvánke sa dozviete, aké.

Fajky, penovky, zapekačky

„Fajka patrí medzi poľovníkových 5 F“…  píše MARIAN ČÍŽ  v ďalšom z príspevkov  seriálu Poľovníctvo vo výtvarnom umení.  Čitateľa  zavedie do Fajčiarskeho salóna  v kaštieli vo Svätom Antone, kde  návštevník sa môže pokochať  poľovníckymi motívmi vyzdobených najrôznejších fajčiarskych potrieb.

Pozorovacej techniky po cengáč

Hovoríme s JUDITOU PIAROVOU, majiteľkou  veľkoobchodu a maloobchodu  TROMF v Banskej Bystrici  o. i. aj o tom, ako sa u nás  rozvíjal  predaj poľovníckych potrieb,  aká významná je kvalita ponúkaných tovarov,  odbornosť predávajúcich,  ale aj ich ústretovosť voči zákazníkom…  Dozviete sa tiež, že v predajniach  TROMFU  si môžete kúpiť aj  zvláštny a možno  „zázračný“ cengáč.


Na zelenej vlne

Tri príbehy, ktoré vás iste zaujmú: Dramatické okamihy, ktoré opísal MIRON CERULA, Môj prvý a posledný lev – autorom príbehu je Ing. VOJTECH KRIŽAN  a VANDROVNÍK A BITKÁR – s ktorým  stretol  IGOR STUDENÝ.


Koniec sezóny v kraji danielov

Televízna stanica Fishing &  Hunting  ponúka zaujímavé filmové dokumenty z prírody a lovu.  Viete ako  môžu byť  dostupné  nádherné poľovnícke  (aj rybárske) programy i na vašej televíznej obrazovke?  Veľmi jednoducho a „návod“  nájdete na stránke, na ktorej vám ponúkame jeden z jej mnohých  programov.

V kŕmidlách nesmú chýbať

 


V kŕmidlách nesmú chýbať minerálne látky, ktoré potrebuje zver. Ktoré sú to a v čom sa nachádzajú?  O ich významne a o minerálnych lizoch  píše MVDr. ĽUBOMÍR DZIMKO

V ohrození

Rok 2010 je  Medzinárodným rokom biodiverzity. V tomto čísle  pokračujeme v informáciách o význame biodiverzity v seriáli, ktorý pripravuje  doc. RNDr. MIROSLAV SANIGA, CSc. O. i. objasňuje pojmy: genetická diverzita a diverzita ekosystémov.


Opäť sa k nám vrátili

Vlani niekoľkí čitatelia zaznamenali vo svojich záhradách  stromy „obsypané“  neveľkými pestrofarebnými vtáčikmi a nie vždy presne vedeli určiť čo sú zač: boli to – chochláče severské. Vrátili sa k nám  aj počas tohtoročnej zimy a možno, že tak ako vlani, ostanú u nás až do apríla ba i mája, píše  RNDr. STANISLAV HARVANČÍK.

Unikátne stromy  Tríbeča
Tento raz autor seriálu  JOZEF ŠABO zoznamuje čitateľov s dvoma zaujímavými stromami.  Sú to:  sekvoja a ginko dvojlaločné. Aj tie sa nachádzajú v pohorí Tríbeč.

Dobrú chuť!

Ponúkame recept na –  grilovaný hamburger z diviny.  Skúste divinu využiť na netradičnú, ale v súčasnosti veľmi obľúbenú formu  mletého mäsa, korenia a zeleniny.

Február v revíri

 

Na dvoch stránkach  ponúkame praktické rady, doby lovu, informácie o tom, čo sa práve deje v revíri, východy a západy Slnka a Mesiaca, zamyslenie, keď Sedím na posede  a ešte i predstavenia bresta horského z Liptovských Revúc, ktorý sa stal „vicestromom“  roka 2009.Líška v kuchyni

Vyšší odlov diviakov, Rys na slobode… a ďalšie zaujímavosti zo zahraničnej poľovníckej tlače.

–  Nebojte sa! Môj pes zacíti jeleňa na dvesto metrov…,

 

Marec 2010:

Spektrum
Kto pytliači?
Čo pripravujeme do aprílového  čísla

Obilie: riziká a prínos pre zver

Odpovede na otázky, ktoré si často kladieme v súvislosti s prikrmovaním zveri v čase zimnej núdze  dávajú  odborníci z výskumných pracovísk – Ing. MATUŠ RAJSKÝ a Dr. MIROSLAV VODŇANSKÝ, PhD. Článok poskytuje  čitateľovi  všetky najpotrebnejšie informácie súvisiace s vhodnosťou či nevhodnosťou  jadrového krmiva pre voľne žijúcu zver, o jeho stráviteľnosti a primeranom množstve v jej výžive a o živinách, ktoré jej  jadro  poskytuje.

Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve
Tretia časť  otázok a odpovedí čitateľom, ktoré sa týkajú  nového zákona o poľovníctve. Na otázky odpovedá  náš spolupracovník Ing. PAVOL SLAMKA.

Odvody a poistné za členov SPZ
V súvislosti  s účinnosťou nového zákona 274/2009 Z.z. o  poľovníctve boli zmenené poistné podmienky   pre držiteľov platných poľovných lístkov;  § 52 cit. zákona určuje poistné krytie proti škodám spôsobeným pri výkone práva poľovníctva ublížením na zdraví alebo usmrtením iných osôb  na poistné plnenie najmenej vo výške  150 tisíc eur a pri škodách najmenej na  sumu 3 tisíc eur.  O poistnom ako aj o poľovníckych zbraniach, kalibroch a ich účinnosti nájdete podrobnosti v článku , ktorého autorom je Ing. PAVOL KURUC.

Tisíc rokov voľného chovu bažanta v Európe

Bažantia zver je u nás už dávno samozrejmosťou, ale viete, kedy a odkiaľ sa k nám dostal? Kedy stúpol jeho poľovnícky význam v Európe? Koľko geografických rás bažanta poznáme? Okrem  zaujímavých informácií o začiatkoch chovu bažanta v Európe  článok Ing. JOZEFA HERZA, PhD. obsahuje tiež popisy najrozšírenejších  rás.

Deň líšky

Čo sledovali  poľovníci okresu Nitra usporiadaním nezvyčajnej akcie pomenovanej Deň líšky – o tom píše  Ing.   BRANISLAV SOVIŠ.  Je to  predovšetkým permanentný  nárast stavov líšky, ktorý predstavuje  vážnu hrozbu pre malú zver,  čo autor dokazuje faktami:  v mnohých revíroch  sa ročne loví už viac líšok  ako – zajacov!  Článok je doplnený zaujímavými tabuľkami – prehľadmi o potravinových zložkách zistených pri brlohoch líšok v čase vyvádzania mláďat ako aj  praktickými  radami o účinnom postupe pri regulácii líšok.


Kedy a čím na líšky

Niekoľko dobrých  rád  zo skúseností  dlhoročného poľovníka a lesníka Ing. VOJTECHA KRIŽANA. O. i.  pripomína, čo treba zohľadňovať  napr.  aj  pri použití ďalekohľadu, lebo nie vždy platí, že čím viac ďalekohľad zväčšuje, tým istejší bude náš zásah.

Krásavec daniel   

I keď nie je čas odstrelu danielej zveri,  venuje mu pozornosť autor článku MUDr. MARIAN ZELINA, ktorý  ho tento raz  posudzuje ako objekt  nášho pozorovania a fotografovania. I keď  získanie peknej snímky  danielej zveri  alebo pozorovanie spôsobu jej života si vyžaduje trpezlivosť a čas, stojí to za to, lebo, ako hovorí autor, daniel je krásavcom v každom ročnom období.

Ustanovujúci snem Slovenskej poľovníckej komory

Základné informácie o priebehu ustanovujúceho snemu  Slovenskej poľovníckej komory  pripravil pre čitateľov  Ing. JOZEF HERZ, PhD. 


Retríver zo zálivu Chesapeake

V seriáli Kynológia jeho autor Ing. JÁN ZAJAC  predstavuje  zaujímavé  plemeno zo skupiny retrívrov   –  „čespíka“.  Dozvieme sa nielen  odkiaľ pochádza, ale najmä aké má vlastnosti a prečo sa aj u nás stáva obľúbeným.

Poľovnícky pitaval

Prečo  pri výkone poľovného práva pribúdajú  rôzne strelné poranenia, neraz i tragické,  o tom píše  súdny znalec z odboru poľovníctva Ing. ALFRÉD KOTEK.
Krása na puškách

MARIAN ČÍŽ,  autor seriálu Poľovníctvo vo výtvarnom umení  predstavuje mladého umelca – Jaroslava Švarca, ktorý sa venuje gravírovaniu pažieb pušiek.


Oddaný poľovník, „občasný prispievateľ“ Mgr. Peter Kušík

Rozhovor so skúseným poľovníkom, ktorý je súčasne  pracovníkom na úseku ochrany prírody prináša mnoho zaujímavých myšlienok  a pohľadov na  kraj  v okolí  Veľkého Krtíša.


Som z toho jeleň!

Jeden z troch príbehov  čitateľov v rubrike Na zelenej vlne, v ktorej nájdete aj  príbeh Vlkosmola a Okuliare.


Regulácia  medvedej populácie

v širšej oblasti NP Malá Fatra je  príspevok MICHALA KALAŠA.  Venuje sa o. i. tzv. ochrannému“ a „regulačnému“  lovu a pokúša sa prispieť k niektorým názorovým nezhodám, ktoré súvisia s reguláciou našej najväčšej šelmy – medveďa hnedého.

Tajomné vtáky močiarov

Patrí medzi prvých „navrátilcov“ do našich končín.  Čím sú chriaštele  také zaujímavé?  A prečo k nim možno priradiť prívlastok „tajomné“?  Aj na to dáva odpoveď článok, ktorého autorom je Ing. ĽUBOR ČAČKO.

Dobrú chuť!

Recept, aký  možno ešte nepoznáte – na diviačiu panenskú s brusnicovou zemiakovou kašou a grilovanou cuketou.  Na stránke nájdete tiež recept na dobrú polievku z bažanta.

Marec v revíri
Dve stránky dobrých rád pre praktického poľovníka: časy lovu,  čo treba robiť v revíri  v treťom mesiaci roka a čo Keď  má jeleň kašeľ, kalendár  svetových dní, východy a západy Slnka a Mesiaca , poznámku Sedím na posede…

Jedzte viac diviny

Nemecká poľovnícka bibliotéka,  Narastá počet slonov a zebier  a ďalšie  informácie   z poľovníckej tlače v rubrike Zaujímavosti.

–   S flintou nič netrafím… Akosi slabšie vidím!

Upozorňujeme na ponuku rôznych tovarov pre poľovníkov, ktorú nájdete na str. 22 a 23.

 

Apríl 2010:

Spektrum
Les a papier
Niekoľko slov o jednej z mnohých stránok významu lesa.
Rozlúčka so slukou?

Rozlúčka so slukou?
O tom, prečo  v roku, keď si pripomíname 90. výročie založenia Loveckého ochranného spolku došlo k zániku rovnako dlhej a peknej poľovníckej tradície otvárania jari lovom dlhozobiek, píše BRANISLAV SOVIŠ, dlhoročný člen  Komisie poľovníctva a životného prostredia  OkO SPZ Nitra.  Príspevok obsahuje veľa  zaujímavostí   o love slúk v minulosti  aj v nedávnych rokoch, mapku ťahu slúk na jar a ďalšie  zaujímavosti zo života tohto famózneho vtáka.


Bažant potrebuje našu pomoc

Nad  najčastejšími  príčinami úbytku bažantov v našich revíroch sa zamýšľa Ing. JOZEF HERZ, PhD. Súčasne  pripomína cesty a možnosti, ktoré by ho  mohli zachrániť a vyslovuje názor, že pre záchranu bažanta sme ešte nevykonali všetko  a konkretizuje, akú podobu musí mať naša pomoc.


Denný a mesačný cyklus pohybu  zveri

Kedy, ako a prečo sa zver pohybuje vo svojom životnom priestore  píše Ing. VOJTECH KRIŽAN.  Pri opise jej rôznych náhlych a nečakaných únikov, často i celých čried, vychádza z vlastných dlhoročných pozorovaní.  Zaujímavé sú jeho sledovania  pohybu zveri v priebehu mesiaca, kedy je závislý od ročného obdobia, denného svitu, ale najmä fáz  Mesiaca.

Ranivosť a zastavovacia schopnosť nábojov

Medzi poľovníkmi  často dochádza k polemike  o účinnosti jednotlivých kalibrov.  Nečudo, veď jedným z hlavných stránok  hodnotenia kvality streliva je sledovanie jeho ranivosti,  píše  Ing. PAVOL KURUC.  Uvádza príklady aj porovnania TKO (tzv. ranivého indexu)  niektorých bežných kalibrov  na 100 m a v závere konštatuje, že na lov bežnej európskej zveri  postačuje používanie nábojov s TKO väčším ako 40 a s priemerom strely  väčším ako 6 mm.

Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve

Štvrtá časť odpovedí na otázky čitateľov týkajúcich sa  nového zákona o poľovníctve, na ktoré odpovedá  náš spolupracovník Ing. PAVOL SLAMKA.

 

Líščatá

„Pozorovanie voľne žijúcej zveri v jej prirodzenom prostredí patrí snáď k najkrajším zážitkom, ktoré milovník prírody môže mať“ píše v úvode  svojho príspevku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU Zvolen. Čitateľovi  prostredníctvom zážitkov približuje  etológiu  mladých líšok: ich denný rytmus, učenie hrou, reakcie na nebezpečenstvo i prvé pokusy získať potravu.

Dostatok s najmenšími škodami

V súvislosti s úživnosťou našich revírov  Ing. PAVOL GAJDOŠÍK sa zamýšľa  nad niekoľkými osvedčenými spôsobmi,  ako ju skvalitniť  bez toho, aby  sa zvýšil tlak voľne žijúcej zveri na jej životné prostredie.  Osobitne pripomína  povinnosti lesníkov a poľovníkov, ktorí sa majú spoločne  usilovať, aby, sa dosiahla rovnováha  životného prostredia.


Nové ochorenie divých kačíc?

Ide o sarkocystózu, chorobu, ktorá sa  u divých kačíc  v poslednom období zistila na niekoľkých miestach už aj u nás.  O akú chorobu ide, ako  sa prejavuje (nápadné zmeny  v prsnej svalovine) píšu  D. RAJSKÝ, J. BRUNČÁK, K. OBERHAUSEROVÁ a J. CIBEREJ.


Život v ihličnatom lese

V Medzinárodnom roku biodiverzity pokračujeme v seriáli , v ktorom jeho autor  doc. Ing. MIROSLAV  SANIGA, CSc. zoznamuje čitateľov  so zaujímavosťami, odohrávajúcimi sa  v ihličnatom lese. Jeho bežný návštevník ich často ani nepostrehne a nevie o nich, no pre poľovníkov sú potvrdením vlastných pozorovaní a skúseností.

Parson Russel teriér

Náš seriál Ing. JÁNA ZAJACA  o plemenách poľovne upotrebiteľných psov pokračuje predstavením  teriéra,  ktoré je starým anglickým plemenom a osvedčuje sa ako výborný brlohár a durič.

Odznaky a medaily

„Odznaky a medaily  patria medzi najmenšie umelecké dielka…“ píše v úvode príspevku Ing. MARIAN ČÍŽ  a niektoré z nich predstavuje – približuje nám tak dobu, v ktorej vznikli  a ostali trvalou pamiatkou na nejednu vzácnu a mimoriadnu  udalosť.

Krížom-krážom po svete
V rozhovore predstavujeme  Ing. EDUARDA DUBOVSKÉHO, známeho  ako autora  jedinečných i umeleckých  miniatúr  z parožia a rohov i ako organizátora poľovníckej turistiky, v rámci ktorej sprostredkúva cesty do viac ako pätnástich krajín sveta.  Napr. len  Namíbiu navštívil s poľovníckymi hosťami už viac ako osemdesiat raz.  Prečítajte si jeho skúsenosti  i názory  na zahraničnú poľovnícku turistiku.

Na zelenej vlne

Poviedkou Srna v Dolnom háji si pripomíname  10. výročie od  odchodu MILANA RAJSKÉHO do večných lovísk . Bol autorom viac ako desiatich knižiek krásnych poľovníckych príbehov, ktoré vyšli i za našimi hranicami.  Zážitok s  titulkom Jago a kuna   sa prihodil  JOZEFOVI ČALTICKÉMU a Útok zo vzduchu prežil (aj s poranením) vo svojom  krásnom  „vtáčom raji“  Ing. MIROSLAV SANIGA.

Dreviny –  prirodzená potrava zveri
Je známe, že voľne žijúca zver v zimnom i letnom období konzumuje dreviny, ktoré sú pre ňu zdrojom živín.  Ktoré zo stromov má najradšej a čo robiť, aby ich príliš nepoškodzovala, píšu  autori článku – MATÚŠ RAJSKÝ, MIROSLAV VODŇANSKÝ a MÁRIA POLAČIKOVÁ.

 

V krajine briez
O týždni prežitom v Rusku uprostred nekonečného brezového lesa, ktorých biele kmene  priam rozprávkovo osvetľujú celú krajinu, píše  Ing. MIROSLAV JEVOČIN.  Kraj za mestom  Čeľjabinsk aj s priateľom navštívil  kvôli krásnej   trofeji srnca.

Dobrú chuť!

V aprílovom čísle  ponúkame recept IVANA ŠTEFULU  na netradičnú úpravu pečeného danielieho chrbta.  Je pripravený v kruste z makadamových orechov a pistácií so špízom z údenej šunky a jabĺk a podáva sa k nemu pyré zo stopkového zeleru.

Céder,  biblický strom

Jedným z unikátnych stromov pohoria  Tríbeč  je aj céder. Kde ho  ešte nájdeme,  ako  a kedy sa k nám dostal, píše JOZEF ŠABO.


Praktický poľovník 

V rubrike si  na dvoch stranách čitateľ nájde Doby lovu, aktuálne informácie pre poľovníckych hospodárov,   čo treba vykonať v revíri v apríli, Dobrý tip,  ako využiť letorasty vtáčieho zobu,  Novinky v revíri, Kalendár  zaujímavých  dní, Východy a  západy Slnka a Mesiaca a zážitok  v rubrike Sedím na posede…

Zaujímavosti

Informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače: Auto vrazilo do čriedy diviakov, Slonovina z Afriky, Dráma sobov… a ďalšie.

Všimnite si NAŠU PONUKU!

Sú v nej klasické ďalekohľadyďalekohľady na nočné videnie i termovízianože, rôzne poľovnícke potreby, knihy a DVD s poľovníckou tematikou.  Osobitne upozorňujeme na výhodnú ponuku  knihy, ktorú  treba mať v každom revíri: Kniha návštev poľovného revíru.

 

 Máj 2010:

Spektrum
Bažanty: polodivý alebo umelý chov ?
Autor  článku Ing. JOZEF HERZ, PhD.  odpovedá na  otázku, ktorou sa zaoberajú v mnohých  revíroch keď sa rozhodujú  o návrate bažantov.  Súčasne radí, aká má byť starostlivosť o kurčatá z umelých chovov  a prečo je vhodné  namiesto umelého liahnutia  zvoliť prirodzenejší postup – pod kvočkou.


O poľovačkách na kapitálne srnce

Kedy sa  poľovníci začali zaujímať o srnčie parožky ako o trofej, ako sa spočiatku oceňovali,  čo boli „čestné štítky“ , ktoré  srnčie parožky  sa v minulosti považovali za  „rekord“ – o tom všetkom píše v prvej časti článku prof. Ing. JÚLIUS VALTÝNI, DrSc.  Článok ilustruje  aj snímkou u nás najstaršej a zrejme prvej  zbierky srnčích trofejí.

 


Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve

Pokračujeme v odpovediach  na otázky súvisiace s novým zákonom o poľovníctve – tentoraz sa  týkajú povinností a právomocí poľovníckej stráže. Odpovedá Ing. PAVOL SLAMKA.
Výber vhodného kalibra  zbrane
Dobré rady súvisiace s rozhodovaním sa pri voľbe vhodného kalibra zbrane nájdete v článku  Ing. PAVLA KURUCA.


Regulácia medvedej populácie v širšej oblasti NP Malá Fatra

V druhej časti článku MICHAL  KALAŠ  sumarizuje  údaje  z posledných jedenástich rokov  o rôznych príčinách  úhynov  medveďov v oblasti, ktorá by im mala poskytovať bezpečie.

 


Zvernice u nás a v Európe

Kedy začali vznikať zvernicové chovy v Európe? V ktorých krajinách sa rátajú na tisícky a koľko ich je u nás?  O začiatkoch  a niektorých najznámejších  európskych zverniciach  píše  v prvej časti príspevku  trojica autorov: JAROSLAV SLAMEČKA, MARCEL LEHOTSKÝ a PETER GARAJ.

Začiatky s Kirou

Chovateľskú stanicu Z Rovných lazov a svoje prvé chovateľské skúsenosti  s jazvečíkmi hubosrstými trpasličími  predstavuje jej majiteľ  JOZEF KOVÁČIK.