Január 2010:
Spektrum
O Slovenskej poľovníckej komore
hovoríme s prezidentom SPZ Ing. TIBOROM LEBOCKÝM. Odpovedá na dopyty poľovníkov týkajúcich sa počtu obvodných poľovníckych komôr, členstva v nich, o financovaní Slovenskej poľovníckej komory a na ďalšie otázky súvisiace s u nás novou poľovníckou štruktúrou.
Počasie a rozdiely v úlovkoch zajacov
O dobrých skúsenostiach z ČR píšu doc. Ing. LADISLAV ZELINKA, PhD. a LUDVÍK KARÁSEK. Vychádzajú z konkrétnej praxe – Poľovníckej spoločnosti Postoupky Hradisko, okres Kroměříž, kde sledovali príčiny kolísania zajačej populácie v závislosti od počasia.
Vlk – bojazlivý alebo krvilačný?
Druhá, posledná časť článku doc. Ing. MIROSLAVA SANIGU, CSc. o vlkovi a spôsobe jeho života. Sám sa s vlkom stretol už veľakrát a presvedčil, že vždy je to len krátke, letmé stretnutie, ktoré pre človeka neznamená nebezpečenstvo. Je iba jedna situácia, v ktorej môže vlk ohroziť človeka. Ktorá to je – o tom píše podrobnejšie v článku.
Jeleňovité v centre pozornosti odborníkov
Vlani v novembri sa v Nitre zišlo vyše sto slovenských a zahraničných odborníkov, ktorí sa zaoberali chovom jeleňovitých: výživou, prostredím, zdravotným stavom, ale aj jej farmovými chovmi. Upozornili, že v umelo vytvorených podmienkach môže zveri narásť také veľké parožie, ktoré už – nedokáže uniesť! To, pochopiteľne, nemôže byť naším cieľom.
Capreolus capreolus
Každý poľovník vie, že „capreolus capreolus“ je latinské pomenovanie srnčej zveri, ktorá patrí k našej najrozšírenejšej zveri, každý ju celkom isto pozná na prvý pohľad a mnohí pri jej pozorovaní ju zatúžia fotografovať. Pretože je čoraz viac poľovníkov, ktorí si do revíru okrem pušky berú aj fotoaparát, v článku MARIANA ZELINU nájdu dobré rady, ktoré im pomôžu pri prvých pokusoch vrátiť sa domov so zaujímavým! “úlovkom“: peknou fotografiou srnčej zveri.
Karpaty – perla Európy
Prečo druhé najrozsiahlejšie pohorie Európy – Karpaty – je skutočnou „perlou“ európskeho kontinentu, o tom píše Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. z TU vo Zvolene. Podrobne uvádza, čo sa v tomto ekoregióne nachádza a prečo ho treba chrániť a prečo ho aj poľovníci musia dôkladne poznať.
Divina na tanieri
„Mäso z divokých zvierat odpradávna slúžilo človeku ako základná potrava...“ píše v úvode článku prof. Ing. ALEXANDER PRÍBELA, DrSc. z Fakulty chemickej a potravinárskej biochémie TU v Bratislave. Kým v mnohých iných krajinách je doteraz divina vyhľadávanou a cennou potravou, u nás sa „na tanieri“ vyskytuje iba zriedkavo napriek tomu, že má mnoho predností . Článok doplňuje zaujímavá tabuľka významných zložiek v niektorých druhoch mäsa zo zveriny.
Votrelci v revíri
Túlavé psy a mačky už narobili v revíroch veľa škôd, nečudo, že sú v nich nevítanými hosťami. Starší poľovníci si iste pamätajú, ako pred niekoľkými desaťročiami sa za odstrel takého „votrelca“ dávali dokonca odmeny. Ale pozor! I keď aj v súčasnosti treba chrániť zver pred často zdivenými psami a mačkami, treba postupovať opatrnejšie, pripomína vo svojom článku JOZEF ČALTICKÝ a vysvetľuje prečo.
Taliansky durič
Autor seriálu o plemenách poľovne upotrebiteľných psov Ing. JÁN ZAJAC píše o jednom z najstarších plemien psov – talianskom duričovi.
Jubileum Ing. Branislava Soviša
O vklade Ing. Branislava Soviša do histórie a rozvoja nášho poľovníctva píše jeho bývalý poslucháč VŠP v Nitre Ing. JOZEF HERZ, PhD. Ku gratulácii k jeho osemdesiatim narodeninám sa pripája naša redakcia aj OkO SPZ Nitra.
Unikátne exponáty s motívmi zveri
V mobiliári svätoantonského kaštieľa je veľké množstvo najrôznejších predmetov zdobených motívmi zveri, čo svedčí o veľkej záľube jeho bývalých majiteľov o prírodu a poľovníctvo. Je to o. i. sedacia súprava z danielieho parožia, paravány zdobené kresbami zveri, luster zo zoopreparátu posledného orla skalného uloveného na Sitne atď. Autor Ing. MARIAN ČÍŽ spomína i mnohé ďalšie a predstavuje aj nočnú petrolejovú lampu, ktorej podstavcom je porcelánová sova.
Mgr. Elemír Tassári je správcom rímskokatolíckej farnosti v Trenčianskych Miticiach. Pozhovárali sme sa s ním, čo ho priviedlo k poľovníctvu, ako poľovníctvo vníma a ako sám sa denne stretáva so zverou, ktorá prichádza až k farskej záhrade, kde v čase núdze nachádza spoľahlivé útočisko i obživu.
Na zelenej vlne
Rubrika zostavená zo zážitkov našich čitateľov obsahuje tri príbehy: Pamätné tri diviaky, Iný kraj, iný mrav a Na pokosenej lúke.
Na muške: slon a byvol
Reportáž nášho spolupracovníka RNDr. STANISLAVA HARVANČÍKA z jeho cesty po Zimbabwe. Bol svedkom ulovenia byvola kaferského a starého slona, ktorý po štvrtom výstrele padol a majestátne zviera už nespravilo ani krok. Čo sa s úlovkami deje po ulovení? V africkom buši nič nevyjde nazmar.
Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve
So zákonom č. 274/2009 sa podrobnejšie zaoberajú autori Ing. PAVOL KURUC, ktorý si všíma predovšetkým Bezpečnosť pri poľovačkách. Ing. PAVOL SLAMKA odpovedá na otázky súvisiace s novou legislatívnou úpravou, s ktorými sa na nás obrátili čitatelia.
Dobrú chuť
Autorom receptu na netradičnú prípravu jeleních medailónkov je majster kuchár MILOŠ MIKLÁNEK. Receptár je doplnený o návod na krémovú polievku z husacej pečene.
Unikátne stromy
O ďalších prastarých a vzácnych stromoch v pohorí Tríbeč píše JOZEF ŠABO. Sú to cery – velčický a hostiansky.
Praktický poľovník
Pestrá rubrika obsahuje doby lovu, čo robíme v revíri v prvom mesiaci roka, východy a západy Slnka a Mesiaca, rubriku Viete prečo…? (zajac vidí aj dozadu) a 1. kapitolku O biodiverzite, ktorej autorom je MIROSLAV SANIGA.
Zaujímavosti
Pád s úlovkom, Najväčší prípad pytliactva, Problematický bobor a ďalšie informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače.
Pozrite si našu PONUKU TOVARU!
Február 2010:
Vyšlo februárové číslo časopisu
Na jeho stránkach si prečítajte:
SpektrumPoľovníctvo a čas – úvaha
Jarabice nás už nezaujímajú?Autor článku JOZEF ČALTICKÝ, ktorý pripomína početné úlovky jarabíc v minulosti konštatuje, že nemajú predpoklady na prežitie ak sa nezmení poľnohospodárska výrova, ktorá ovplyvňuje jednotlivé zložky životného prostredia a súvisiace ekosystémy. Môžu nám pomôcť finančné prostriedky poskytované Európskou úniou? V ČR sa čerpali aj na poľovníctvo už v r. 2003, u nás sa tento zdroj nevyužíval. Na aký cieľ by sa mohli využívať?
Ako sa sledujú medvede? O letnom monitoringu našej najväčšej šelmy v oblasti Malej Fatry píše MICHAL KALAŠ. Aké údaje sa zaznamenávajú, na akých miestach? A čoho svedkom sa stávajú pozorovatelia? Od tohto roku budú medvede pozorované už na jar a tak sa dozvieme viac o ich živote, správaní i miestach, na ktorých sa najradšej zdržiavajú.
Zbrane, kalibre a nábojnice
V článku jeho autor Ing. PAVOL KURUC pripomína, aké zbrane sa u nás môžu používať na poľovné účely, uvádza, ktoré zbrane sú zaradené do kategórie B a do kategórie C, ktoré spôsoby lovu zakazuje nový zákon o poľovníctve. A aké kalibre a nábojnice sú povolené pri love jednotlivých druhov zveri? Článok čitateľovi pomôže orientovať sa aj pri nákupe poľovníckej munície.
Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve
Pokračujeme v otázkach čitateľov položených v súvislosti s prijatím nového zákona o poľovníctve, na ktoré odpovedá Ing. PAVOL SLAMKA.
Karpaty – perla Európy
„V súčasnom svete, keď sa mnohým rastlinným a živočíšnym druhom stále viac ukrajuje z ich biotopov predstavujú Karpaty baštu nesmiernej ceny…“ píše v druhej časti svojho príspevku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. z TU Zvolen. Svoju rozsiahlu informáciu o našom významnom ekoregióne doplňuje základnými údajmi o horskom masíve Karpaty.
Vábivé vábničky
Podrobnú informáciu o nových vábničkách na našom trhu doplňuje spomienka na VÁBEC PO DEDOVI, v ktorej sa jej autor BRAŇO SOVIŠ vrátil k svojim a kolegovým začiatkom vábenia. A čo sa im podarilo privábiť tou osvedčenou dedovou vábničkou? V spomienke píše aj o tom „zázraku“.
Chovateľská stanica „z Milhostovských polí“
Zo svojho obdivu k slovenskému hrubosrstému stavačovi sa vyznal ich chovateľ MICHAL URBAN. Že sú to psy mimoriadne schopné, o tom svedčia výsledky, ktoré dosiahli na národných, medzinárodných i svetových výstavách ako aj ich úspechy v praxi. Z milhostovskej chovateľskej stanice sa už mnohé dostali i ďaleko za hranice Slovenska.
Velšský špringeršpaniel
Pôvodne stredovekého velšského poľovného psa a jeho súčasný moderný štandard predstavuje v seriáli o plemenách poľovných psov Ing. JÁN ZAJAC.
SILVA REGINA: poľovnícke rarity
Už onedlho sa otvoria brány známeho medzinárodného lesníckeho a poľovníckeho veľtrhu, ktorý sa bude konať od 21. marca v Brne. Pre poľovníkov budú na ňom osobitne zaujímavé exponáty a podujatia. V našej pozvánke sa dozviete, aké.
Fajky, penovky, zapekačky
„Fajka patrí medzi poľovníkových 5 F“… píše MARIAN ČÍŽ v ďalšom z príspevkov seriálu Poľovníctvo vo výtvarnom umení. Čitateľa zavedie do Fajčiarskeho salóna v kaštieli vo Svätom Antone, kde návštevník sa môže pokochať poľovníckymi motívmi vyzdobených najrôznejších fajčiarskych potrieb.
Pozorovacej techniky po cengáč
Hovoríme s JUDITOU PIAROVOU, majiteľkou veľkoobchodu a maloobchodu TROMF v Banskej Bystrici o. i. aj o tom, ako sa u nás rozvíjal predaj poľovníckych potrieb, aká významná je kvalita ponúkaných tovarov, odbornosť predávajúcich, ale aj ich ústretovosť voči zákazníkom… Dozviete sa tiež, že v predajniach TROMFU si môžete kúpiť aj zvláštny a možno „zázračný“ cengáč.
Na zelenej vlne
Tri príbehy, ktoré vás iste zaujmú: Dramatické okamihy, ktoré opísal MIRON CERULA, Môj prvý a posledný lev – autorom príbehu je Ing. VOJTECH KRIŽAN a VANDROVNÍK A BITKÁR – s ktorým stretol IGOR STUDENÝ.
Koniec sezóny v kraji danielov
Televízna stanica Fishing & Hunting ponúka zaujímavé filmové dokumenty z prírody a lovu. Viete ako môžu byť dostupné nádherné poľovnícke (aj rybárske) programy i na vašej televíznej obrazovke? Veľmi jednoducho a „návod“ nájdete na stránke, na ktorej vám ponúkame jeden z jej mnohých programov.
V kŕmidlách nesmú chýbať
V kŕmidlách nesmú chýbať minerálne látky, ktoré potrebuje zver. Ktoré sú to a v čom sa nachádzajú? O ich významne a o minerálnych lizoch píše MVDr. ĽUBOMÍR DZIMKO
V ohrození
Rok 2010 je Medzinárodným rokom biodiverzity. V tomto čísle pokračujeme v informáciách o význame biodiverzity v seriáli, ktorý pripravuje doc. RNDr. MIROSLAV SANIGA, CSc. O. i. objasňuje pojmy: genetická diverzita a diverzita ekosystémov.
Opäť sa k nám vrátili
Vlani niekoľkí čitatelia zaznamenali vo svojich záhradách stromy „obsypané“ neveľkými pestrofarebnými vtáčikmi a nie vždy presne vedeli určiť čo sú zač: boli to – chochláče severské. Vrátili sa k nám aj počas tohtoročnej zimy a možno, že tak ako vlani, ostanú u nás až do apríla ba i mája, píše RNDr. STANISLAV HARVANČÍK.
Unikátne stromy Tríbeča
Tento raz autor seriálu JOZEF ŠABO zoznamuje čitateľov s dvoma zaujímavými stromami. Sú to: sekvoja a ginko dvojlaločné. Aj tie sa nachádzajú v pohorí Tríbeč.
Dobrú chuť!
Ponúkame recept na – grilovaný hamburger z diviny. Skúste divinu využiť na netradičnú, ale v súčasnosti veľmi obľúbenú formu mletého mäsa, korenia a zeleniny.
Február v revíri
Líška v kuchyni
Vyšší odlov diviakov, Rys na slobode… a ďalšie zaujímavosti zo zahraničnej poľovníckej tlače.
– Nebojte sa! Môj pes zacíti jeleňa na dvesto metrov…,
Marec 2010:
Kto pytliači?
Čo pripravujeme do aprílového čísla
Obilie: riziká a prínos pre zver
Odpovede na otázky, ktoré si často kladieme v súvislosti s prikrmovaním zveri v čase zimnej núdze dávajú odborníci z výskumných pracovísk – Ing. MATUŠ RAJSKÝ a Dr. MIROSLAV VODŇANSKÝ, PhD. Článok poskytuje čitateľovi všetky najpotrebnejšie informácie súvisiace s vhodnosťou či nevhodnosťou jadrového krmiva pre voľne žijúcu zver, o jeho stráviteľnosti a primeranom množstve v jej výžive a o živinách, ktoré jej jadro poskytuje.
Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve
Tretia časť otázok a odpovedí čitateľom, ktoré sa týkajú nového zákona o poľovníctve. Na otázky odpovedá náš spolupracovník Ing. PAVOL SLAMKA.
Odvody a poistné za členov SPZ
V súvislosti s účinnosťou nového zákona 274/2009 Z.z. o poľovníctve boli zmenené poistné podmienky pre držiteľov platných poľovných lístkov; § 52 cit. zákona určuje poistné krytie proti škodám spôsobeným pri výkone práva poľovníctva ublížením na zdraví alebo usmrtením iných osôb na poistné plnenie najmenej vo výške 150 tisíc eur a pri škodách najmenej na sumu 3 tisíc eur. O poistnom ako aj o poľovníckych zbraniach, kalibroch a ich účinnosti nájdete podrobnosti v článku , ktorého autorom je Ing. PAVOL KURUC.
Tisíc rokov voľného chovu bažanta v Európe
Bažantia zver je u nás už dávno samozrejmosťou, ale viete, kedy a odkiaľ sa k nám dostal? Kedy stúpol jeho poľovnícky význam v Európe? Koľko geografických rás bažanta poznáme? Okrem zaujímavých informácií o začiatkoch chovu bažanta v Európe článok Ing. JOZEFA HERZA, PhD. obsahuje tiež popisy najrozšírenejších rás.
Deň líšky
Čo sledovali poľovníci okresu Nitra usporiadaním nezvyčajnej akcie pomenovanej Deň líšky – o tom píše Ing. BRANISLAV SOVIŠ. Je to predovšetkým permanentný nárast stavov líšky, ktorý predstavuje vážnu hrozbu pre malú zver, čo autor dokazuje faktami: v mnohých revíroch sa ročne loví už viac líšok ako – zajacov! Článok je doplnený zaujímavými tabuľkami – prehľadmi o potravinových zložkách zistených pri brlohoch líšok v čase vyvádzania mláďat ako aj praktickými radami o účinnom postupe pri regulácii líšok.
Kedy a čím na líšky
Niekoľko dobrých rád zo skúseností dlhoročného poľovníka a lesníka Ing. VOJTECHA KRIŽANA. O. i. pripomína, čo treba zohľadňovať napr. aj pri použití ďalekohľadu, lebo nie vždy platí, že čím viac ďalekohľad zväčšuje, tým istejší bude náš zásah.
Krásavec daniel
I keď nie je čas odstrelu danielej zveri, venuje mu pozornosť autor článku MUDr. MARIAN ZELINA, ktorý ho tento raz posudzuje ako objekt nášho pozorovania a fotografovania. I keď získanie peknej snímky danielej zveri alebo pozorovanie spôsobu jej života si vyžaduje trpezlivosť a čas, stojí to za to, lebo, ako hovorí autor, daniel je krásavcom v každom ročnom období.
Ustanovujúci snem Slovenskej poľovníckej komory
Základné informácie o priebehu ustanovujúceho snemu Slovenskej poľovníckej komory pripravil pre čitateľov Ing. JOZEF HERZ, PhD.
Retríver zo zálivu Chesapeake
V seriáli Kynológia jeho autor Ing. JÁN ZAJAC predstavuje zaujímavé plemeno zo skupiny retrívrov – „čespíka“. Dozvieme sa nielen odkiaľ pochádza, ale najmä aké má vlastnosti a prečo sa aj u nás stáva obľúbeným.
Poľovnícky pitaval
Prečo pri výkone poľovného práva pribúdajú rôzne strelné poranenia, neraz i tragické, o tom píše súdny znalec z odboru poľovníctva Ing. ALFRÉD KOTEK.
Krása na puškách
MARIAN ČÍŽ, autor seriálu Poľovníctvo vo výtvarnom umení predstavuje mladého umelca – Jaroslava Švarca, ktorý sa venuje gravírovaniu pažieb pušiek.
Oddaný poľovník, „občasný prispievateľ“ Mgr. Peter Kušík
Rozhovor so skúseným poľovníkom, ktorý je súčasne pracovníkom na úseku ochrany prírody prináša mnoho zaujímavých myšlienok a pohľadov na kraj v okolí Veľkého Krtíša.
Som z toho jeleň!
Jeden z troch príbehov čitateľov v rubrike Na zelenej vlne, v ktorej nájdete aj príbeh Vlkosmola a Okuliare.
Regulácia medvedej populácie
v širšej oblasti NP Malá Fatra je príspevok MICHALA KALAŠA. Venuje sa o. i. tzv. ochrannému“ a „regulačnému“ lovu a pokúša sa prispieť k niektorým názorovým nezhodám, ktoré súvisia s reguláciou našej najväčšej šelmy – medveďa hnedého.
Tajomné vtáky močiarov
Patrí medzi prvých „navrátilcov“ do našich končín. Čím sú chriaštele také zaujímavé? A prečo k nim možno priradiť prívlastok „tajomné“? Aj na to dáva odpoveď článok, ktorého autorom je Ing. ĽUBOR ČAČKO.
Dobrú chuť!
Marec v revíri
Dve stránky dobrých rád pre praktického poľovníka: časy lovu, čo treba robiť v revíri v treťom mesiaci roka a čo Keď má jeleň kašeľ, kalendár svetových dní, východy a západy Slnka a Mesiaca , poznámku Sedím na posede…
Jedzte viac diviny
Nemecká poľovnícka bibliotéka, Narastá počet slonov a zebier a ďalšie informácie z poľovníckej tlače v rubrike Zaujímavosti.
– S flintou nič netrafím… Akosi slabšie vidím!
Upozorňujeme na ponuku rôznych tovarov pre poľovníkov, ktorú nájdete na str. 22 a 23.
Apríl 2010:
Les a papier
Niekoľko slov o jednej z mnohých stránok významu lesa.
Rozlúčka so slukou?
Rozlúčka so slukou?
O tom, prečo v roku, keď si pripomíname 90. výročie založenia Loveckého ochranného spolku došlo k zániku rovnako dlhej a peknej poľovníckej tradície otvárania jari lovom dlhozobiek, píše BRANISLAV SOVIŠ, dlhoročný člen Komisie poľovníctva a životného prostredia OkO SPZ Nitra. Príspevok obsahuje veľa zaujímavostí o love slúk v minulosti aj v nedávnych rokoch, mapku ťahu slúk na jar a ďalšie zaujímavosti zo života tohto famózneho vtáka.
Bažant potrebuje našu pomoc
Nad najčastejšími príčinami úbytku bažantov v našich revíroch sa zamýšľa Ing. JOZEF HERZ, PhD. Súčasne pripomína cesty a možnosti, ktoré by ho mohli zachrániť a vyslovuje názor, že pre záchranu bažanta sme ešte nevykonali všetko a konkretizuje, akú podobu musí mať naša pomoc.
Denný a mesačný cyklus pohybu zveri
Kedy, ako a prečo sa zver pohybuje vo svojom životnom priestore píše Ing. VOJTECH KRIŽAN. Pri opise jej rôznych náhlych a nečakaných únikov, často i celých čried, vychádza z vlastných dlhoročných pozorovaní. Zaujímavé sú jeho sledovania pohybu zveri v priebehu mesiaca, kedy je závislý od ročného obdobia, denného svitu, ale najmä fáz Mesiaca.
Ranivosť a zastavovacia schopnosť nábojov
Medzi poľovníkmi často dochádza k polemike o účinnosti jednotlivých kalibrov. Nečudo, veď jedným z hlavných stránok hodnotenia kvality streliva je sledovanie jeho ranivosti, píše Ing. PAVOL KURUC. Uvádza príklady aj porovnania TKO (tzv. ranivého indexu) niektorých bežných kalibrov na 100 m a v závere konštatuje, že na lov bežnej európskej zveri postačuje používanie nábojov s TKO väčším ako 40 a s priemerom strely väčším ako 6 mm.
Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve
Štvrtá časť odpovedí na otázky čitateľov týkajúcich sa nového zákona o poľovníctve, na ktoré odpovedá náš spolupracovník Ing. PAVOL SLAMKA.
Líščatá
„Pozorovanie voľne žijúcej zveri v jej prirodzenom prostredí patrí snáď k najkrajším zážitkom, ktoré milovník prírody môže mať“ píše v úvode svojho príspevku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU Zvolen. Čitateľovi prostredníctvom zážitkov približuje etológiu mladých líšok: ich denný rytmus, učenie hrou, reakcie na nebezpečenstvo i prvé pokusy získať potravu.
Dostatok s najmenšími škodami
V súvislosti s úživnosťou našich revírov Ing. PAVOL GAJDOŠÍK sa zamýšľa nad niekoľkými osvedčenými spôsobmi, ako ju skvalitniť bez toho, aby sa zvýšil tlak voľne žijúcej zveri na jej životné prostredie. Osobitne pripomína povinnosti lesníkov a poľovníkov, ktorí sa majú spoločne usilovať, aby, sa dosiahla rovnováha životného prostredia.
Nové ochorenie divých kačíc?
Ide o sarkocystózu, chorobu, ktorá sa u divých kačíc v poslednom období zistila na niekoľkých miestach už aj u nás. O akú chorobu ide, ako sa prejavuje (nápadné zmeny v prsnej svalovine) píšu D. RAJSKÝ, J. BRUNČÁK, K. OBERHAUSEROVÁ a J. CIBEREJ.
Život v ihličnatom lese
V Medzinárodnom roku biodiverzity pokračujeme v seriáli , v ktorom jeho autor doc. Ing. MIROSLAV SANIGA, CSc. zoznamuje čitateľov so zaujímavosťami, odohrávajúcimi sa v ihličnatom lese. Jeho bežný návštevník ich často ani nepostrehne a nevie o nich, no pre poľovníkov sú potvrdením vlastných pozorovaní a skúseností.
Parson Russel teriér
Náš seriál Ing. JÁNA ZAJACA o plemenách poľovne upotrebiteľných psov pokračuje predstavením teriéra, ktoré je starým anglickým plemenom a osvedčuje sa ako výborný brlohár a durič.
Odznaky a medaily
„Odznaky a medaily patria medzi najmenšie umelecké dielka…“ píše v úvode príspevku Ing. MARIAN ČÍŽ a niektoré z nich predstavuje – približuje nám tak dobu, v ktorej vznikli a ostali trvalou pamiatkou na nejednu vzácnu a mimoriadnu udalosť.
Krížom-krážom po svete
V rozhovore predstavujeme Ing. EDUARDA DUBOVSKÉHO, známeho ako autora jedinečných i umeleckých miniatúr z parožia a rohov i ako organizátora poľovníckej turistiky, v rámci ktorej sprostredkúva cesty do viac ako pätnástich krajín sveta. Napr. len Namíbiu navštívil s poľovníckymi hosťami už viac ako osemdesiat raz. Prečítajte si jeho skúsenosti i názory na zahraničnú poľovnícku turistiku.
Na zelenej vlne
Poviedkou Srna v Dolnom háji si pripomíname 10. výročie od odchodu MILANA RAJSKÉHO do večných lovísk . Bol autorom viac ako desiatich knižiek krásnych poľovníckych príbehov, ktoré vyšli i za našimi hranicami. Zážitok s titulkom Jago a kuna sa prihodil JOZEFOVI ČALTICKÉMU a Útok zo vzduchu prežil (aj s poranením) vo svojom krásnom „vtáčom raji“ Ing. MIROSLAV SANIGA.
Dreviny – prirodzená potrava zveri
Je známe, že voľne žijúca zver v zimnom i letnom období konzumuje dreviny, ktoré sú pre ňu zdrojom živín. Ktoré zo stromov má najradšej a čo robiť, aby ich príliš nepoškodzovala, píšu autori článku – MATÚŠ RAJSKÝ, MIROSLAV VODŇANSKÝ a MÁRIA POLAČIKOVÁ.
V krajine briez
O týždni prežitom v Rusku uprostred nekonečného brezového lesa, ktorých biele kmene priam rozprávkovo osvetľujú celú krajinu, píše Ing. MIROSLAV JEVOČIN. Kraj za mestom Čeľjabinsk aj s priateľom navštívil kvôli krásnej trofeji srnca.
Dobrú chuť!
V aprílovom čísle ponúkame recept IVANA ŠTEFULU na netradičnú úpravu pečeného danielieho chrbta. Je pripravený v kruste z makadamových orechov a pistácií so špízom z údenej šunky a jabĺk a podáva sa k nemu pyré zo stopkového zeleru.
Céder, biblický strom
Jedným z unikátnych stromov pohoria Tríbeč je aj céder. Kde ho ešte nájdeme, ako a kedy sa k nám dostal, píše JOZEF ŠABO.
Praktický poľovník
V rubrike si na dvoch stranách čitateľ nájde Doby lovu, aktuálne informácie pre poľovníckych hospodárov, čo treba vykonať v revíri v apríli, Dobrý tip, ako využiť letorasty vtáčieho zobu, Novinky v revíri, Kalendár zaujímavých dní, Východy a západy Slnka a Mesiaca a zážitok v rubrike Sedím na posede…
Zaujímavosti
Všimnite si NAŠU PONUKU!
Sú v nej klasické ďalekohľady, ďalekohľady na nočné videnie i termovízia, nože, rôzne poľovnícke potreby, knihy a DVD s poľovníckou tematikou. Osobitne upozorňujeme na výhodnú ponuku knihy, ktorú treba mať v každom revíri: Kniha návštev poľovného revíru.
Máj 2010:
Spektrum
Bažanty: polodivý alebo umelý chov ?
Autor článku Ing. JOZEF HERZ, PhD. odpovedá na otázku, ktorou sa zaoberajú v mnohých revíroch keď sa rozhodujú o návrate bažantov. Súčasne radí, aká má byť starostlivosť o kurčatá z umelých chovov a prečo je vhodné namiesto umelého liahnutia zvoliť prirodzenejší postup – pod kvočkou.
O poľovačkách na kapitálne srnce
Kedy sa poľovníci začali zaujímať o srnčie parožky ako o trofej, ako sa spočiatku oceňovali, čo boli „čestné štítky“ , ktoré srnčie parožky sa v minulosti považovali za „rekord“ – o tom všetkom píše v prvej časti článku prof. Ing. JÚLIUS VALTÝNI, DrSc. Článok ilustruje aj snímkou u nás najstaršej a zrejme prvej zbierky srnčích trofejí.
Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve
Pokračujeme v odpovediach na otázky súvisiace s novým zákonom o poľovníctve – tentoraz sa týkajú povinností a právomocí poľovníckej stráže. Odpovedá Ing. PAVOL SLAMKA.
Výber vhodného kalibra zbrane
Dobré rady súvisiace s rozhodovaním sa pri voľbe vhodného kalibra zbrane nájdete v článku Ing. PAVLA KURUCA.
Regulácia medvedej populácie v širšej oblasti NP Malá Fatra
V druhej časti článku MICHAL KALAŠ sumarizuje údaje z posledných jedenástich rokov o rôznych príčinách úhynov medveďov v oblasti, ktorá by im mala poskytovať bezpečie.
Zvernice u nás a v Európe
Kedy začali vznikať zvernicové chovy v Európe? V ktorých krajinách sa rátajú na tisícky a koľko ich je u nás? O začiatkoch a niektorých najznámejších európskych zverniciach píše v prvej časti príspevku trojica autorov: JAROSLAV SLAMEČKA, MARCEL LEHOTSKÝ a PETER GARAJ.
Začiatky s Kirou
Chovateľskú stanicu Z Rovných lazov a svoje prvé chovateľské skúsenosti s jazvečíkmi hubosrstými trpasličími predstavuje jej majiteľ JOZEF KOVÁČIK.