2011

December 2011:

Spektrum
Namiesto koledy
Malé predvianočné zamyslenie.
Srnčia zver v zime

Autor príspevku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. čitateľovi podrobne približuje denný cyklus srnčej zveri, ktorá – ak napadne viac snehu a je tuhší mráz – prežíva mimoriadne ťažké obdobie. Preto potrebuje našu väčšiu starostlivosť: pravidelné prikrmovanie, pokoj v miestach, kde sa sústreďuje pred nepriazňou počasia a kde môže nájsť ochranu pred pytliakmi a iným vyrušovaním. Keďže sa v dôsledku zmien čoraz viac adaptuje do agrárnej krajiny, nesmieme zabudnúť, že aj tam potrebuje priestor, ktorý jej i v zime môže poskytnúť primeranú záštitu. Pre nás je to signálom, aby sme už teraz začali uvažovať o vytváraní rôzne veľkých plošných remízok.

Sám za líškami

Z hľadiska poľovníckeho obhospodarovania sa líška stala významným predátorom malej zveri a jej stavy už niekoľko rokov prevyšujú stavy zajacov, bažantov, o jarabiciach ani nehovoria… konštatuje autor Ing. JOZEF HERZ, PhD. V minulosti však bola u nás pomerne vzácnym druhom, no už od polovice min. storočia sa jej počty každoročne zvyšujú a preto sa stáva zaujímavým objektom lovu. Aký spôsob lovu zvoliť? A prečo už len máloktorého poľovníka láka jej kožušina? Je vôbec ľahké uloviť líšku? Na tieto aj ďalšie otázky nájdete odpoveď v článku, ktorý je doplnený tabuľkou – porovnaním lovu líšok a zajacov u nás od roku 1925 do roku 2010.

Čas bez prestávky

Čo všetko môžeme a musíme urobiť pre zver v zime, pripomína autor článku Ing. JOZEF ČALTICKÝ. Starostlivosť o zver v tomto období je o to naliehavejšia, lebo nájdu sa ľudia, ktorí zveri kradnú to, čo jej pripravujeme a ponúkame. Nestačí však do revíru krmivo pre zver priviezť, ale treba ho vedieť aj správne predložiť práve tak ako sa rozhodnúť, kedy a aká zver potrebuje senáž a kedy napr. jadro. Článok obsahuje viacero dobrých nápadov, ktoré možno využiť bez toho, aby sme na zimné prikrmovanie potrebovali väčšie finančné náklady.

Umenie rýchleho zásahu

„Na spoločnej poľovačke na diviačiu zver sa veľakrát môže stať, že treba vystreliť na unikajúceho diviaka. Zasiahnuť ho je pre každého strelca výnimočným zážitkom…“ píšu v úvode príspevku Ing. JÁN MERCEL a ANTON MIKUŠKA. „Nie je správne, ak poľovník pri mierení „predbehne“ diviaka o viac ako je nevyhnutné predsadenie a prípadne čaká, že diviak sa ocitne v mieste predpokladaného výstrelu a až potom môže vystreliť. V podobných prípadoch sa najčastejšie stane, že zásah zveri je chybný alebo strela dopadne – za diviakom.“ To je len jedna z praktických rád, aké celkom uvítajú mnohí poľovníci, ktorí chcú ovládnuť „umenie rýchleho zásahu“.

Tríbečské jelene

Ďalšie dva príbehy zaujímavých trofejí pochádzajúcich z pohoria Tríbeč. Zaujímavé sú obidva, no osobitnú pozornosť nepochybne vzbudzuje trofej z jeleňa, ktorú možno právom označiť za „Unikát“.

„Krst“ dubovými listami

Topoľčianske zvernice iste netreba našim (a nielen našim) poľovníkom osobitne predstavovať. Prvá zmienka o budovaní zverníc pochádza z 17. storočia a ich nová kapitola sa začala písať oveľa neskôr. Prednedávnom si jej 90. výročie pripomenuli pracovníci Odštepného závodu Topoľčianky so svojimi hosťami, ktorí pri tejto príležitosti dubovými listami „pokrstili“ publikáciu „90 rokov Štátnych lesov v Topoľčiankach“, ktorej autorom je náš dlhoročný spolupracovník JOZEF ŠABO. Topoľčianky sú skutočným klenotom a príroda i zver, ktoré sú s nimi spojené, ostávajú nevyčerpateľným zdrojom zážitkov, skúseností i krásy.

Moje „bláznivé labky“

Majiteľka chovateľskej stanice (Crazy paws) čiže „bláznivé labky“ Mgr. IVANA ČEMANOVÁ KISKOVÁ ju nielen predstavuje, ale sa vyznáva k záľube súvisiacej s kynológiou a s poľovníctvom. Jej slová sú potvrdením, že práve prostredníctvom kynológie a poľovníctva sa prehlbuje styk človeka s prírodou, z ktorej možno čerpať životnú silu i optimizmus.

Írsky červeno-biely seter

Do nášho albumu poľovne upotrebiteľných psov, ktorý pripravuje jeho autor Ing. JÁN ZAJAC pribudlo zaujímavé plemeno – írsky červeno-biely seter. Aj keď bol, ako mnoho iných plemien takmer už „odpísaný“, dočkal sa znovuoživenia. V súčasnosti ho mnohí poľovníci považujú za psa, ktorý je „ako stvorený na lov“.

Bergara ponúka viac

Španielsky výrobca poľovníckych zbraní predstavuje niekoľko svojich výrobkov, ktoré celkom isto zaujmú aj našich poľovníkov. S niektorými z nich sa mohli zoznámiť v ČR na výstave NATURA VIVA a na výstave v SR Poľovníctvo a príroda 2011. Ak ste na výstavách neboli, je tu teraz príležitosť dozvedieť sa o zaujímavej značke niečo viac.

Z úpätia malých karpát

O činnosti Poľovníckeho združenia Družstevník Vajnory sa zhovárame s jeho predsedom JÁNOM PANÁKOM. Je potešiteľné, že napriek tomu, že revír sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Bratislavy, poľovníkom sa práca darí. Dokonca sa môžu pochváliť aj prítomnosťou zajacov a bažantov, i keď ich úlovky bývajú skromné. Osobitne treba oceniť fakt, že šestnásť členov PZ dokázalo vo Vajnoroch vzbudiť sympatiu o poľovníctvo a jeho význam aj u ostatných obyvateľov, ktorí deň svätého Huberta považujú za slávnosť všetkých občanov. Jánovi Panákovi sa splnil i jeho mnohoročný sen: ulovil v Kanade čierneho medveďa. Ako? Aj o tom sa dočítate v našom rozhovore.

Na zelenej vlne

Tri zaujímavé zážitky našich čitateľov: S medveďom pri mede, Spoľahlivý Valent a Bol raz jeden pytliak.

Zima, zima tu je…

…sniežik poletuje. No nemusí ani snežiť, dni a noci sú i tak chladné, často mrazivé, preto aj drobné vtáctvo potrebuje pomoc. A kto by na ne mal myslieť v prvom rade ak nie poľovník, ktorý si dokáže predstaviť, ako zver a všetky živočíchy môžu trpieť chladom?! – začína svoj článok Mgr. PAVOL TURŇA. Ak aj väčšina poľovníkov pozná zásady zimného prikrmovania vtáctva, nezaškodí si ich zopakovať, prípadne dať prečítať napr. svojim deťom alebo vnukom. V článku nájdete všetky zásady správneho prikrmovania.

Zaujímavosti
V rubrike zostavenej zo správ zo zahraničnej poľovníckej tlače nájdete krátke zaujímavé informácie: Pozor na slony!, Pytliakova obeť, Nebezpečné kliešte a i.
Liečivé rastliny

I keď bohatú prírodnú „lekáreň“ pani Zima už zatvorila, predsa len v nej nájdeme zaujímavé rastliny. Jednou z nich je napr. imelo, ktorému ľudia v minulosti pripisovali nielen liečivú, ale až čarovnú moc. Ale pozor: s imelom neexperimentujme, domov si z neho odnesme len niekoľko vetvičiek ako doplnok vianočnej ozdoby našich príbytkov.

Dobrú chuť!
Šéfkuchár IVAN ŠTEFULA ponúka recept na Poľovnícky dezert Variácie. Nie sú z diviny, ale na sviatočnom stole by ich iste privítal každý poľovník a jeho rodina.
December v revíri
Dve stránky praktických pokynov obsahujú doby lovu jednotlivých druhov poľovnej zveri, aktuálne upozornenia týkajúce sa mimoriadnych opatrení k podmienkam lovu na pernatú poľovnú zver, pokyny súvisiace s predĺžením poľovného lístka, pokyny súvisiace so starostlivosťou o zver v decembri a spoločnými poľovačkami. Prečítajte si aj z „DESATORO“ z histórie, ktorými sa riadili poľovníci spred šesťdesiatich rokov a poučme sa z nich.
Veselá bodka

Ver mi, Dunčo nosí len ulovenú zver, nie darčeky.

VYBERTE SI VIANOČNÝ (ALEBO NOVOROČNÝ) DARČEK Z „NAŠEJ PONUKY“ . Nájdete v nej ďalekohľady, puškohľady, nože, praktické doplnky pre pobyt v revíri, DVD a bohatý výber literatúry o prírode.

November 2011:

Spektrum
Krátke informácie z činnosti poľovníckych združení.
Široká cesta, úzky chodníček
Stručné zamyslenie, prečo dnešní vyznávači jazdy na dvoch kolesách už nemajú radi rovné, široké cesty, ale zapáčili sa im a vyhľadávajú (akoby najrôznejších prekážok v dnešnom živote nebolo dosť) úzke, často zarastené chodníčky.
Chotáre bez jarabíc?

Už je to tak: v našich chotároch sa jarabice vyskytujú len vzácne, konštatuje autor článku Ing. JOZEF HERZ, PhD. Príčiny, ako sme prišli o významnú zložku biologickej ochrany kultúrnych rastlín, sú dávno známe (pomaly už päťdesiat rokov). Napriek tomu pri jej obnovení sme sa nedostali ďalej skoro ani o krok. Preto sa aj autor zmieňuje o „posledných malých kŕdlikoch jarabíc v našich revíroch“ pre ktoré predsa len by sa dalo čosi urobiť. A nešlo by o nákladné projekty, len o väčšiu ochotu pri budovaní ich ochrany. Je totiž veľmi jednoduchá: znižovať stavy diviačej zveri, zakladať políčka s vhodnou skladbou rastlín, ktoré nenachádzajú v lánoch monokultúr a zhotoviť pre ne násypce zhora chránené pred pernatými dravcami. Nenechajme naše chotáre bez jarabíc, neochudobnime prírodu o významnú prirodzenú ochranu pred semenami burín a drobnými škodcami.

Jeleň má dobrý nos

Zaujímavý príspevok o čuchových orgánoch jelenej zveri podľa výskumov nemeckého prof. Dr. Hofmanna spracoval Ing. JÁN MERCEL. V článku čitateľ nájde údaje o zložení čuchových orgánov jelenej zveri, rozdieloch čuchu človeka, jeleňa, ale aj srnčej zveri a o množstve informácií, ktoré jeleň získava svojím nosom. Je dobre zoznámiť sa i s touto významnou čuchovou schopnosťou jelenej zveri, lebo, ako sa konštatuje v závere príspevku, „často si ani neuvedomujeme, že vďaka čuchu zver nás vníma oveľa ľahšie a výraznejšie, ako si dokážeme predstaviť“.

Poľovanie v daždi

„…z praxe dobre vieme, že aj tú najdokonalejšie pripravenú spoločnú poľovačku veľakrát pokazí daždivé počasie“, píše sa v úvodnej časti príspevku. Tvrdenie je ilustrované konkrétnymi príkladmi a upozornením, že ak sa v priebehu dňa výrazne zhorší počasie, kvôli bezpečnosti, treba poľovačku ukončiť.

Zima zrejme opäť teplejšia
Známy klimatológ prof. RNDr. MILAN LAPIN z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK Bratislava hodnotí vegetačné obdobie a leto 2011 a uvádza prognózu, ako sa bude vyvíjať počasie do mája 2011. Zamýšľa sa tiež nad zaujímavým javom: prečo vo všeobecnosti v posledných rokoch prevláda nespokojnosť s počasím. Nikdy, ani v minulosti nebolo také ideálne, ako by sme si dnes želali. Súčasne pripomína, že je nevyhnutné objektívne posúdenie toho, aké počasie je v našich končinách normálne (bežné) a nepodliehať ilúzii, že celé leto musí byť horúce. Predpokladá sa tiež, že tohtoročná zima bude zrejme opäť teplejšia a v nižšie položených oblastiach nenapadne veľa snehu.
Nebezpečenstvo ochorenia

„Je všeobecne známe, že voľne žijúca zver má lepší zdravotný stav a je v lepšej kondícii ako zvieratá chované v zajatí. No aj napriek tomu sa môžu u voľne žijúcej zveri vyskytnúť rôzne ochorenia spôsobené napr. infikovaným bodavým hmyzom, z chovov domácich zvierat, infikovaným krmivom alebo vodou atď.“ píše v úvode článku jeho autorka Ing. EVA JANÍKOVÁ z PU Nitra. Zhrnula základné informácie o najčastejšie sa vyskytujúcich chorobách prenosných zo zvierat na človeka a ich hlavné prejavy. Článok je pripomenutím pre každého poľovníka, že pri styku s voľne žijúcou zverou je nevyhnutná opatrnosť a dodržiavanie všetkých hygienických opatrení.

Brokové strelivo a ekológia

Brokové strelivo a ekológia nie je novou témou, no u nás začne platiť zákon o zákaze olovených brokov až od roku 2015 (v ČR platí od r. 2011). I keď u nás zákon ešte nie je v platnosti, treba sa postupne zoznamovať s brokmi vyrobenými z nových materiálov. Niektoré z nich nám vo svojom príspevku predstavuje jeho autor Ing. PAVOL ŠAREK. Článok obsahuje užitočné informácie o vlastnostiach nových materiálov, ktorými výrobcovia nahradzujú olovo.

Krása na terčoch

Naša čitateľka RENATA NETOPILÍKOVÁ predstavuje svoju záľubu, ktorú našla v maľovaní terčov a – sama už ako poľovníčka – venuje sa mu dva roky. Poľovníctvo ako píše, ju zaujalo a doslova ohromilo v neposlednom rade aj preto, lebo poskytuje množstvo nádherných výtvarných námetov.

Hubert-gastro v Terchovej

Informácia, ktorej autorom je MUDr. JÁN POPUNDA o zaujímavom podujatí, ktorým bol prvý ročník majstrovstiev Slovenska v príprave jedál z diviny Hubert-Gastro Terchová. Jej cieľom bolo predstaviť verejnosti, že poľovníci nevaria len guláš, ale z diviny dokážu pripraviť najrôznejšie špeciality.

Jednoducho: „glen“

Autor nášho seriálu o plemenách poľovne upotrebiteľných psov Ing. JÁN ZAJAC predstavuje u nás zatiaľ menej známeho „glen teriéra“, ktorého pôvod je v Írsku. Tak ako v prípade iných plemien, aj toto na istý čas takmer zaniklo, ale cieľavedomá plemenárska práca ho znova oživila. V súčasnosti sa chová prevažne ako príjemný domáci pes, ale už opäť sa dostáva do revírov, kde predvádza svoje vynikajúce pracovné vlastnosti brlohára a sliediča.

Lopatáre

Pekný vzhľad a zaujímavé správanie danielov zaujali autora príspevku a snímok, ktorým je Mgr. PAVOL TURŇA. Sledoval daniele od jari do jesene, ktorá je obdobím ruje tejto zveri.

Otcova stopa

Zo stretnutia s Mgr. ANDREJOM SIGETOM vznikol rozhovor, v ktorom sme sa vrátili k začiatkom vzťahu k poľovníctvu a kynológii osobitne, k jeho otcovi, mnohým našim poľovníkom známemu a predčasne zosnulému kynológovi Františkovi Sigetovi. „Odmala sme s bratom boli vychovávaní k dobrému vzťahu k štvornohým pomocníkom poľovníka a priateľom človeka. U nás doma bol vždy nejaký psík, ktorého sme považovali za kamaráta, účastníka našich hier…“ Svoj dobrý vzťah k prírode a osobitne i k poľovníctvu odovzdáva dnes – ako učiteľ – svojim žiakom v Nitrianskej Blatnici. Je naozaj synom svojho otca, veď kráča v jeho stope.

Na zelenej vlne

Na dvoch stránkach ponúkame príbehy z pera našich čitateľov: KEDY MOŽNO STLAČIŤ SPÚŠŤ, ZATÚLANCI a TROFEJ BEZ RADOSTI.

Koho som stretla v Keni

Autorka príspevku KATARÍNA SERINOVÁ približuje prírodu východoafrickej krajiny – Kene, ktorú už viackrát navštívila. Preto sa môže pochváliť, že sa jej podarilo stretnúť aj povestnú „veľkú päťku“ – leva, slona, byvola kaferského, nosorožca a leoparda. A samozrejme, aj mnoho ďalšej pre nás exotickej zveri: zebry, žirafy, antilopy, impaly, krokodíly, pakone…

Tríbečské jelene

Do dávnej aj nedávnej minulosti nás zavedie príspevok JOZEFA ŠABA, ktorý pozbieral niekoľko zaujímavých príbehov spojených s jeleňmi ulovenými v Topoľčianskej zvernici. V jednom nám sprostredkúva, ako to bolo s „trofejou pre korunného princa“ a v druhom nám približuje osud „kráľovej koruny“: kráľom bol mimoriadne silný jeleň, z ktorého sa však, žiaľ, neuchovali ani len zhody.

13. ročník memoriálu MUDr. A. Mézsárosa

O vydarenom 13. ročníku Memoriálu MUDr. A. Mézsárosa referuje Mgr. RICHARD IVANČO, poľovnícky hospodár PZ Alekšince, v ktorého revíri sa podujatie konalo. Vyzdvihuje výkony víťazných psíkov a pripomína tiež význam zodpovedného prístupu miestnych poľovníkov k organizovaniu podobnej akcie, Členovia PZ Alekšince si túto povinnosť splnili výborne.

Stromy – živé pamätníky

„V rastlinnej ríši majú stromy veľkú výsadu – dlhovekosť,“ píše v úvode svojho článku doc. Ing. MIROSLAV SANIGA, CSc., na záver Medzinárodného roka lesov. Vďaka „dlhovekosti“ možno z ich letokruhov vyčítať veľa zaujímavostí o dejoch, ktoré sa udiali v ich blízkosti. Zdôrazňuje, že ľudstvo by sa malo vďačnejšie správať k stromom, veď ich hmota, drevo, mu pomáhala pri jeho rozvoji.

Vláda podporuje poľovníkov
… konkrétne ide o švajčiarsku vládnu radu v Aargau, ktorá o. i. potvrdila, že poľovníci plnia v spoločnosti významnú úlohu. To je iba jedna zo správ v našej rubrike Zaujímavosti, do ktorej zaraďujeme výber zo zahraničnej poľovníckej tlače.
Dobrú chuť

Uverejňujeme recept MILOŠA ŠICHMANA na Srnčie karé s maslovou krustou, dubákovým rizotom a pikantnou lesnou omáčkou. Tým, korí ešte len začínajú s úpravou diviny poslúži tiež recept na Bažantiu polievku.

November v revíri

Informácie o love počas celého roka, Čo možno loviť v novembri, Upozornenie na blížiaci sa termín predĺženia poľovného lístka a stručne o aktuálnych povinnostiach súvisiacich so starostlivosťou o zver v novembri. Na dvojstránke nájdete údaje o východoch a západoch Slnka a Mesiaca, Envirokalendár, postreh Sedím na posede a Veselú bodku na záver.

Všimnite si našu ponuku Ponúkaný tovar vás možno bude inšpirovať i pri nadchádzajúcich úvahách o kúpe vianočného darčeka pre niekoho z vašich priateľov a blízkych. Z ponuky odbornej a beletristickej literatúry sa dá vybrať vhodná knižka i pre vaše deti. Pozrite si NAŠU PONUKU!

Október 2011:

Spektrum

Malé správy zo života poľovníkov.
Čo s topinamburom?
Topinambur, rastlina obľúbená voľne žijúcou zverou sa ocitla na zozname druhov, ktorých pestovanie a rozširovanie je zakázané. Ak sa chceme vyhnúť pokute, musíme hľadať iný vhodný zdroj doplnkovej potravy, aby sme potravu zveri neochudobnili.
Zdravotný stav zajacov v roku 2010

Ak je zajacov málo a okrem toho trpia rôznymi chorobami, výhľad na zvýšenie ich stavov nie je sľubný. Ale vie niekto, aký je zdravotný stav zajacov v skutočnosti? Štyria naši odborníci, autori príspevku – RASTISLAV JURČÍK, JAROSLAV SLAMEČKA, DUŠAN MERTIN a JOZEF GAŠPARÍK – preskúmali zdravotný stav zajačej zveri v niekoľkých revíroch na juhozápadnom Slovensku a upozorňujú na jednotlivé choroby a najčastejšie príčiny ich vzniku. I keď niektoré roky (akým bol i rok 2010) nie sú z hľadiska počasia priaznivé pre zajace, ostáva dosť možností pre poľovníkov, ktorí podmienky ich života môžu zlepšiť. Nie je zanedbateľné ani varovanie autorov, ktorí pripomínajú väčšiu opatrnosť každého, kto prichádza do styku s touto zverou, lebo zoonózy (choroby prenosné na človeka) ostávajú stálou hrozbou.

Stále cennejšie srnčie parožky

Zaujímavý pohľad na vývoj kvality srnčích parožkov za obdobie 2005-2010 predkladá vo svojom článku Ing. JOZEF HERZ, PhD. O tom, že kvalitnejších srnčích trofejí pribudlo, presviedča fakt, že sa výrazne znížil počet úlovkov potrebných na získanie jednej trofeje s bodovou hodnotou na zlatú medailu. V tejto súvislosti však upozorňuje na potrebu rozšíriť vedomosti poľovníkov pri posudzovaní veku živej zveri. Prehľadné tabuľky, ktorými článok doplnil potvrdzujú, že máme dobré podmienky na zlepšovanie kvality srnčích trofejí, ale s dosiahnutým stavom by sme sa nemali uspokojovať, ale v nastúpenom trende ďalej pokračovať.

Z mojich záznamov o raticovej zveri

Autor príspevku DANIEL MATEČNÝ zhrnul výsledky svojich poznatkov o niektorých druhoch zveri a jej prítomnosti v revíroch dvoch PZ, ktorých bol členom. Pozorovania (do najmenších podrobností) zapisoval po každej vychádzke do revíru a teraz s odstupom rokov ich hodnotí a komentuje. Podobné poznatky zamerané predovšetkým na početnosť pozorovanej zveri (ale aj pohlavie, kondíciu a pod.) môžu významne prispieť k reálnejšiemu plánovaniu stavov, ale tiež k posudzovaniu úživnosti toho-ktorého revíru.

Starosti s diviakmi

„Nielen nám, ale aj poľovníkom okolitých krajín robí starosti nebývalý rast populácie diviačej zveri a škôd, ktoré spôsobujú.7/..“ konštatujú autori článku Ing. JÁN MERCEL a doc. Ing. ĽUBOSLAV BUZNA, PhD. Upozorňujú o. i. na mimoriadnu populačnú dynamiku diviačej zveri, ktorá v zmenenej agrárnej krajine nachádza mimoriadne dobré podmienky. V tejto súvislosti považujú za veľmi významné zisťovanie skutočných stavov diviačej zveri podľa pohlavia a vekových tried a na nevyhnutnosť viac zasahovať aj do stavu diviačic, pravda, nie nepremyslene. a preto v závere pripomínajú: „Aby sme znížili stavy a mieru prírastkov, treba loviť tzv. bočné diviačice v čriede, i keď to nebýva ľahké. Ak je lov diviačic nekontrolovaný a ulovený je vodiaca diviačica, v populácii dochádza k narušeniu synchronizácie tak, že párenie a prasenie bude rozložené takmer na všetky mesiace roka. To potom výrazne sťaží riadenie a plánovanie chovu a lovu a zapojenie mladých diviačic do rozmnožovania.“

Winchester v roku 2011

„Keď sa povie Winchester, každý si hneď predstaví legendárnu pákovú opakovačku…“píše v úvode príspevku Ing. PAVOL ŠAREK a na dvoch stránkach predstavuje niekoľko nových zaujímavých typov moderných brokových a guľových zbraní, ktoré známa firma vyrába. Pri jednotlivých typoch upozorňuje na rôzne inovácie a zlepšenia. Osobitnú kapitolu venuje nábojom a pripomína, že firma vyrába tiež široký sortiment brokových ekologických nábojov s hromadnou strelou.

„Velšíky“ z Bôrovej dolinky

Svoju chovateľskú stanicu „z Bôrovej dolinky“ predstavuje jej majiteľ – MILOSLAV BAČA. Vysvetľuje, prečo sa rozhodol venovať svoj čas a úsilie práve velšteriérom, ktoré považuje za univerzálne plemeno. Potvrdzujú to i jeho vlastné skúsenosti z poľovníckej praxe, počas ktorej sa osvedčili na individuálnych i spoločných poľovačkách, odviedli výborné výsledky pri dohľadávke práve ako aj v brlohu. Veľakrát ešte sám blížiacu sa zver nezačuje ani nevidí, ale jeho verný pomocník mu chvením tela signalizuje, že už vzápätí sa čosi ukáže…

Malý műnsterlandský stavač

„Malý munsterlandský stavač je u nás najmenším z bežne chovaných stavačov. Pre svoju menšiu veľkosť i príjemnú spoločenskú povahu je vhodný aj na chov vo väčšom byte…“ píše v úvode článku Ing. JÁN ZAJAC. Preto je pravdivé tvrdenie, že ide o „stavača mestského poľovníka“. Tak ako vo všetkých častiach seriálu autor sa stručne zmieňuje o histórii tohto plemena, opisom stavby jeho tela a prednostiach, kvôli ktorým je uznávaným poľovníckym plemenom.

Poznáte odevy Ridgeline of New Zealand?
Oblečenie „s molekulárnou membránou“ testoval Dr. JIŘÍ HANÁK a kol. a predstavuje jeho výborné vlastnosti, aké ocení každý poľovník. Zoznamuje budúcich nositeľov tohto oblečenia s technikou výroby látky z ktorého sa zhotovujú doteraz nevšedné odevy.
Ten pohľad zhora

V našom rozhovore predstavujeme MVDr. PETRA BLAŠKU, riaditeľa Krajskej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava, ktorý je telom i dušou sokoliarom aj poľovníkom. Už od detstva sa zaujímal o pernaté dravce, obdivoval ich let a tak trocha závidel, aký pohľad sa im naskytuje zhora. Spolupracoval pri záchrane nejedného pernatého dravca a so spolupracovníkmi skúmal aj príčiny ich úhynov. Ako čestný hosť PZ Senec – Svätý Martin sa podieľa predovšetkým na zazverení revíru zajacmi, bažantmi a divými králikmi. Doteraz je očarený letom dravého vtáctva a hovorí: Pozorovateľovi neostáva iné iba obdivovať nádherného tvora, ktorý má nadhľad, lebo všetko vidí zhora. Taký pohľad by iste uvítal každý z nás.“

Na zelenej vlne

Ponúkame dva príbehy z pera našich čitateľov: je to príbeh Doplatili na hlasovanie, ktorý napísal ONDREJ OROSZ a po dlhšom čase poslal nám príbeh aj jeden z našich najstarších spolupracovníkov – ONDREJ BARTOŠ: V zajatí kliešťov.

Z potuliek po lesoch

Sme radi, že na stránkach Nášho poľovníctva môžeme priblížiť tvorbu mladého a nádejného fotografa voľne žijúcej zveri a prírody – MARTINA MATIAŠKA. Učarovala mu príroda Hornej Nitry, kde objavuje nevšedné zákutia a situácie, ktoré stoja za to, aby sa nimi potešili aj tí, ktorí sa do často odľahlých kútov nedostanú.

Minulosť (aj súčasnosť) poľovných lístkov

Dokončenie z minulého čísla o spôsobe vydávania poľovných lístkov dávnejšej i nedávnej minulosti a o niektorých súčasných problémoch, ktoré sú s týmto pre poľovníkov významným dokladom spojené.

Ruch na Trnavskej tabuli

Autor príspevku MICHAL MACHOVIČ približuje činnosť Poľovníckeho združenia Trnava-mesto. Na Trnavskej tabuli, konkrétne v revíri niet lesov ani väčších remízok, no napriek tomu sa tu nachádza pestré zloženie zveri. Najrozšírenejšou je zajac poľný a bažant poľovný, no i tie ohrozuje nebývalý ruch. Preto členovia PZ musia rozmýšľať, ako zver odlákať od najviac navštevovaných častí revíru, kde nájde pokoj. Vďaka tomu sú tu stavy zveri, ako píše autor „na slušnej úrovni“.

Návrat vlkov
… Medveď na vandrovke, Serengeti nemusí zaniknúť a ďalšie informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače nájdete v rubrike Zaujímavosti.
Liečivé rastliny

Poznáte fenikel obyčajný? Pestuje sa síce šľachtený v záhradách, ale možno ho nájsť ešte i v októbri aj vo voľnej prírode. Čaj z feniklu pomáha pri kašli, zmierňuje kolikové bolesti, ale poslúži aj ako preháňadlo.

Jelenie medailónky

Majster kuchár JURAJ KADLEC ponúka recept na netradičnú úpravu mäsa z jelenieho stehna. Krehké medailónky sa totiž dávajú na „špenátovú podstielku“ a zajedajú kapustnými plackami. Jelení guláš neohromí nikoho, ale takto upravená divina iste vyvolá obdiv a najmä – bude výborne chutiť.

Október v revíri

Dve stránky obsahujú doby lovu, niekoľko aktuálnych upozornení a praktických rád, ktoré pripomínajú, čo treba v desiatom mesiaci roka vykonať pre zver, ale aj to, čo sa v týchto dňoch deje v revíri, Envirokalendár, Východy a západy Slnka a Mesiaca a napokon malú Veselú bodku.

Pozrite si Našu ponuku, výber je široký: optika, umelecké doplnky poľovníckeho odevu, nože, rôzne drobnosti, ktoré uľahčujú a spríjemňujú pobyt v prírode. V ponuke je i bohatý výber kníh a DVD s poľovníckou tematikou.

September 2011:

Spektrum

Čo potrebuje zajačia zver

O tom, že aj v našich podmienkach možno pre zajace vytvoriť vhodný životný priestor a nájde v ňom všetko čo potrebuje, píšu autori článku doc. Ing. JAROSLAV SLAMEČKA, CSc. a Ing. MICHAL MIŠKEJE. Podrobne opisujú predovšetkým svoju návštevu v revíri PZ Lehnice, kde sa už darí zvyšovať stavy zajačej zveri. Ako? „Návod“ z lehnického revíru nie je až taký zložitý a možno bude inšpirovať poľovníckych hospodárov a členov aj ďalších združení. Treba sa len vedieť dohovoriť o spolupráci s poľnohospodármi, pripomínajú autori.

Čas jeleňov

“Leto sa chýli ku koncu. Rána sú čoraz chladnejšie a v ovzduší poznať závan blížiacej sa jesene… No aj v tomto čase niektoré druhy zveri prežívajú zvýšenú aktivitu, ktorá súvisí s ich reprodukciou…“ píše v úvode príspevku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD., ktorý podrobne „mapuje“ priebeh jelenej ruje a všetko, čo s ňou súvisí. Aj keď „čas jeleňov“, ich ruja, nie je poľovníkom neznáma, priblížme si jej jednotlivé fázy a prvé mesiace života mláďat.

Trofejová kvalita hlavných druhov raticovej zveri

Štvorica autorov – JURAJ CIBEREJ, TIBOR LEBOCKÝ, ŠTEFAN ENGEL a DUŠAN KRAJNIAK – pripravila podrobný prehľad vývoja trofejovej kvality našej zveri za obdobie rokov 1991 až 2010. Prehľad je zaujímavý aj preto, lebo pri jednotlivých druhoch zveri uvádza tak pozitíva ako aj negatíva súvisiace s ich chovom a obhospodarovaním v nových podmienkach našich revírov. Analýzu autorov doplňujú tabuľky zobrazujúce prehľad lovov a počtu medailových kvalít úlovkov.

Podrobnejšie o potrave raticovej zveri

O potrave raticovej zveri, jej množstve a kvalite má každý poľovník určité znalosti, ale treba sa na ňu pozrieť aj z hľadiska jej chemického zloženia, ktorému sa venuje vo svojom článku jeho autorka Ing. EVA JANKOVÁ. Čitateľ sa z neho dozvedá množstvo užitočných informácií, napr. čo ohrozuje zver, ak má v potrave nedostatok jednotlivých mikroelementov a vitamínov, prečo je také významné, aby ho obsahovalo krmivo, ktoré jej predkladáme. Musíme si uvedomiť, že v skladbe prirodzených porastov ich nemusí vždy nájsť.

Ešte k lovu diviačat

Už niekoľko rokov sa počty diviačej zveri u nás zvyšujú a pribúdajú aj sťažnosti poľnohospodárov na škody, ktoré im spôsobujú na poliach. Ako a kedy správne regulovať stavy diviakov? Odpoveďou na túto otázku sa zaoberá príspevok Ing. JÁNA MERCELA a ĽUBOSLAVA BUZNU. Autori v ňom o. i. upozorňujú na výrazné zmlaďovanie populácií, ktoré si vyžaduje rozsiahlejšie poľovnícke zásahy do prírastkov diviačej zveri. Pripomínajú tiež, že vysoké stavy diviačej zveri nie sú vítané nielen na poliach, ale ani na cestách, na ktorých pribúdajú dopravné nehody spôsobené čriedami diviakov.

Prvých sedem

Vyznanie „začínajúceho chovateľa“ RASTISLAVA ŠEDIVÉHO, ktorý sa venuje chovu anglického kokeršpaniela a oceňuje o. i. najmä schopnosti tohto plemena najmä pri spoločných poľovačkách na malú zver.

Klamberský španiel

V seriáli Kynológia jeho autor Ing. JÁN ZAJAC pokračuje predstavením najmohutnejšieho britského sliediča – klamberského španiela. Okrem histórie chovu plemena, ktoré je známe už zo stredoveku, vyzdvihuje jeho prednosti, ktoré preukazuje v revíri, ale aj ľahkú cvičiteľnosť.

Z minulosti poľovných lístkov

Niektorí členovia Klubu histórie slovenského poľovníctva sa zaoberali aj obsahom a vzhľadom poľovných lístkov – tie totiž takisto súvisia s minulosťou nášho poľovníctva. Aké boli, čo obsahovali a prečo potomkovia prvých členov nášho Loveckého ochranného spolku ich dodnes uchovávajú medzi rodinnými pamiatkami? Zaujímavý článok iste privítajú všetci, ktorí sa radi zoznamujú s históriou nášho poľovníctva.

Krásne návraty

Náš rozhovor s genmjr. v. v. Ing. JOZEFOM ZADŽOROM dáva o. i. odpoveď i na otázku, prečo sa ľudia najrôznejších profesií (aj v zrelom veku) rozhodnú venovať svoj voľný čas poľovníctvu a nájdu v ňom záľubu, oddych ale aj možnosť udržiavať sa v dobrej kondícii. Nielen to: práve prostredníctvom poľovníctva tak ako mnohí iní, aj Ing. J. Zadžora, objavil čaro „krásnych návratov“ do krajiny svojho detstva a mladosti.

Na zelenej vlne

Rubrika príbehov našich čitateľov ponúka tri pekné zážitky: Vlk takmer na dosah (Mgr. PAVOL TURŇA), Sojčie pierko (MILAN MACHOVIČ), Šestorák (JÁN MICHALOVE).

Alexandrovské jelene

Pekné a vzrušujúce zážitky z lovu jeleňa v krásnom ruskom revíri v Saratovskej oblasti ponúka nemecký autor Ing. SIEGFRIED KURSCH.

Guľovnice bergara

Známe a obľúbené guľovnice španielskej výroby zo zbrojovky Bergara Feel PRECISION, ktoré sú i na našom trhu, bližšie predstavuje Ing. PAVOL ŠAREK. Upozorňuje na niektoré prednosti a vylepšenia najmä ich posledných modelov.

Panda červená

Je to malý nápadne červený medvedík, „menší príbuzný pandy veľkej, čiernobielej“, ktorý patrí k vzácnym živočíchom. K tým, o ktorých spôsobe života (a možno i existencii) vieme len veľmi málo. Zoznamuje nás s ňou autor článku v rubrike Živočíchopis Mgr. MARTIN KRUG.

Tragédia na posede
Spory okolo vlkov, Súd namiesto poľovačky… a ďalšie informácie a zaujímavosti zo zahraničnej poľovníckej tlače.
Čo budeme zbierať?

V našom malom „atlase liečivých rastlín“ predstavujeme kapsičku pastiersku. Poznáme ju iste všetci, ale vieme aj prečo patrí medzi liečivé byliny?

Dobrú chuť!

Ponúkame recept KAROLA SLIMÁKA na netradične upravený „chrbát z diviaka so zemiakovo-kukuričnou knedľou a mangovo-zázvorovým čatní“. A keďže je aj čas lovu divých kačíc, možno vyskúšať i návod na prípravu chutnej kačacej nátierky.

September v revíri

Dve stránky praktických aktuálnych informácií o dobách lovu, aktuálnych povinnostiach týkajúcich sa predĺženia poľovného lístka, o zásadách pri zriaďovaní vnadiska a pri organizovaní spoločných poľovačiek, prípravách na zimu, doplňuje Septembrový zápisník, Envirokalendár a Veselá bodka.

POZRITE SI NAŠU PONUKU Veľký výber poľovníckych nožov a rôznych doplnkov poľovníckej výbavy. Z pestrej ponuky poľovníckej literatúry a obľúbených „mayoviek“ upozorňujeme tiež na novinku, ktorou je knižka Ruda Strinku: KATARÍNSKY DIVIAK

August 2011:

Na okraj novely zákona

Ako prežili zajace rok 2010

Zajacom sa u nás stále nedarí a ich stavy sú z roka na rok nižšie. Potvrdzuje to aj analýza zajačej populácie od roku 2005, keď sa nedosahuje priemerný ročný úlovok ani 27 tisíc! V porovnaní s obdobím po roku 1969 je to len 9,8 %!Alarmujúci pokles počtu zajacov v našich revíroch konštatujú autori článku JAROSLAV SLAMEČKA, RASTISLAV JURČÍK, JOZEF GAŠPARÍK a ĽUBOMÍR ONDRUŠKA. Pripomínajú, že hlavnou príčinou poklesu početnosti zajačej zveri je naše nedostatočné úsilie pri zvyšovaní kvality ich životného prostredia.

O výstave po výstave

Tí, ktorí si nechali ujsť jedinečnú príležitosť navštíviť tohtoročnú Celoštátnu poľovnícku výstavu s medzinárodnou účasťou, ktorá sa konala v Bratislave, môžu ľutovať, píše vo svojom príspevku Ing. JOZEF HERZ, PhD. O. i. pripomenul, že výstava takéhoto rozsahu nie je len o trofejach, ale o všetkom, čo súvisí s poľovníctvom a stručnou formou informuje čitateľa o jej bohatom obsahu.

Zo života srnčej zveri

Nejeden poľovník je presvedčený, že o živote srnčej zveri, ktorá u nás patrí medzi najrozšírenejšie, vie všetko, ale v skutočnosti to nemusí tak byť. Preto mnohí z nás uvítajú podrobnosti o jej biológii a etológii, ktoré zhrnul do článku jeho autor Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. Dôkladné znalosti života srnčej zveri pomôžu pochopiť aj príčiny, prečo sa táto zver adaptovala z lesných a lesostepných oblastí do nížin, kde jej takisto treba vytvárať vhodné životné podmienky.

Keď vrcholí srnčia ruja

O úspechu lovu srnčej zveri často rozhoduje použitie vábničky, píše JÁN VALOVIČ, ktorý vychádza z vlastných praktických skúseností. Pri vábení rozhoduje veľa okolností: čas, miesto, spôsob vábenia, počasie, ale aj poľovníkova trpezlivosť… Autor uvádza viacero dobrých rád, ktoré sa mu osvedčili počas štyridsaťročnej praxe.

Tetrov hoľniak: ostane, či odíde?

O súčasných podmienkach, v ktorých žije tetrov hlucháň písal v minulom čísle výborný znalec života tetrovovitých doc. Ing. MIROSLAV SANIGA, CSc. Tentoraz sa venuje tetrovovi hoľniakovi, ktorý takisto môže mať rovnaký osud ako hlucháň. Hlavnou príčinou postupného ubúdania jeho stavov v našich podmienkach je úbytok vhodných biotopov. Nie sú to len nevhodné spôsoby obhospodarovania lúk a pasienkov, ale aj veľký rozvoj turistických aktivít práve v miestach, kde by tetrov hoľniak potreboval pokoj, dostatok potravy a vhodné úkryty. Ak tomuto vzácnemu druhu nebudeme venovať dostatočnú pozornosť, ak sa nepostaráme o zmiernenie negatívnych vplyvov na jeho existenciu a o zníženie počtu predátorov, čoskoro od nás – odíde.

Také neobyčajné mravenisko

Autor článku Mgr. PAVOL TURŇA nepriamo nadväzuje na predchádzajúcu tému, lebo jednou z príčin sústavného znižovania stavov tetrovovitých vtákov je tiež nedostatok mravcov! Práve tie (alebo ich larvy a kukly) ako významný zdroj potravy potrebuje tak tetrov hlucháň ako aj tetrov hoľniak, najmä pri odchove kuriatok. Založiť „umelé mravenisko“ nie je síce u nás jav bežný, ale možný. Autor opisuje spôsob založenia umelého mraveniska a pripomína, že patrí k moderným prístupom ochrany prírody, veď mravce pomáhajú i pri biologickej ochrane lesa a prispievajú tiež dostatku potravy mnohých vtáčích druhov.

Vek jeleňov a ich chrup

Keďže vek jeleňov sa najčastejšie posudzuje podľa opotrebovaných zubov, konkrétne stoličiek (premolárov a molárov), treba sa každému úlovku „pozrieť na zúbok“, tvrdia autori príspevku JÁN MERCEL a ĽUBOSLAV BUZNA. Základné znalosti o jeleňom chrupe získava každý poľovník už počas prípravy na poľovnícke skúšky, ale ak si ich rozšíri a osvojí aj postup hodnotenia, dokáže presnejšie určiť vek svojho úlovku. Na prvý pohľad ide o pomerne zložitý úkon, ale každý pozorný čitateľ ho zvládne. A presné určenie veku uloveného jeleňa neraz môže zabrániť aj nepríjemnostiam spojeným s neistým odhadom jeho veku a oprávnenia uloviť ho.

Podobizeň F. Coburga v smrečinách

Nemáme u nás toľko poľovníckych pamiatok, aby sme si mohli dovoliť nevšimnúť si, že v obnovenej poľovníckej chate v Smrečinách, obľúbenom mieste bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga, pribudol jeho reliéf. Autorom reliéfu je, ako v článku informuje MARIAN ČÍŽ, akad. sochár a maliar Ladislav Berák. V tejto súvislosti pripomína, že L. Berák patrí k nemnohým slovenským výtvarným umelcom, ktorý vždy úzko spolupracoval a spolupracuje s Múzeom vo Sv. Antone a vytvoril veľa umeleckých diel s tematikou zveri a prírody. Preto si ho poľovníci vážia a považujú „za svojho“.

Norfolský teriér

Podrobnejší pohľad na začiatky norfolského teriéra, ktorý pôvodne ani nebol poľovným psom, približuje autor seriálu Ing. JÁN ZAJAC. Vyzdvihuje jeho schopnosti ,tie vie preukázať napr. aj pri love jazveca väčšieho ako je sám.

Záujem o naše veľké šelmy

Zaujímavé informácie a postrehy z odborného poľovníckeho seminára v OZ Kriváň Lesy SR, š. p. venovanom súčasnému stavu veľkých šeliem, (medveď, rys a vlk) na Slovensku, ich ochranu a vplyv na hospodársku činnosť človeka, prináša článok, ktorého autorom je Ing. ĽUBOMÍR BÚTORA, PhD. z Lesníckej fakulty TU Zvolen Na seminári sa zúčastnili aj odborníci z Nemecka. O. i. sa na podujatí konštatoval problematický počet medveďov a posúdili sa vedecko-výskumné aktivity súvisiace najmä s ich telemetrickým sledovaním. Zahraniční hostia mali možnosť obzrieť si na vlastné oči biotopy veľkých šeliem.

Vážme si našu prírodu

Stretnutie so zaujímavým človekom, naším spolupracovníkom Ing. VLADIMÍROM VICIANOM, PhD., pracovníkom Katedry plánovania a tvorby krajiny TU vo Zvolene. V obsiahlom rozhovore zoznamuje čitateľov s výučbou a výskumom katedry i so svojimi osobnými záujmami, úzko spätými s pozorovaním prírody a zveri, ktorému venuje takmer všetok svoj čas. Patrí k zanieteným ochrancom prírody, ktorú často a rád nielen pozoruje, ale aj fotografuje. O. i. pripomína, že „vďaka členitosti našej krajiny, jej geomorfológii, orografii a klimatickým podmienkam sú u nás ešte stále vhodné podmienky pre niektoré druhy živočíchov, ktoré v iných krajinách Európy sú už minulosťou… Slovensko je v stredoeurópskom regióne akoby poslednou baštou pre veľké šelmy, cez našu krajinu vedú hlavné migračné trasy napr. vlka zo severu na juh…“ To všetko nás zaväzuje vážiť si našu prírodu a chrániť ju.

Na zelenej vlne

V rubrike na dvoch stránkach nájdete tri zaujímavé príbehy: PRVÁ GUĽA, DRUHÝ BROK (ONDREJ BARTOŠ), JELEŇ A RYS (IVAN LIPTÁK) a S OGAROM V REVÍRI (Ing. BRANISLAV BAKA).

Volanie divočiny

Druhá časť cestopisnej reportáže MUDr. MARIANA ZELINU z národného parku Masai Mara obsahuje o. i. dramatický opis, ako lev strhol pakoňa. Úlovok zasýtil nielen levy, ale po nich i šakaly a dvadsať supov! „Boli sme svedkami výjavu, ako v africkej savane počas hodiny mizne levom ulovený pakôň. Jednoducho stal sa potravou troch druhov živočíchov… Inak povedané: bol to priamy prenos procesu, ako z koristi bohatej na mäso vzniká holá kostra,“ píše autor.

15 rokov ďalekohľadov Fomei na Slovensku

Podrobnejšie o prednostiach výrobkov firmy Fomei (foto, optika, metrológia, ekológia, inžiniering) a jej pätnásťročnom pôsobení na slovenskom trhu informuje Ing. PAVOL ŠAREK. T. r. v SR pribudla dcérska spoločnosť FOMEI Slovakia s. r. o. Mnohí naši poľovníci sa už zoznámili s touto značkou a oceňujú prednosti jej výrobkov.

Zaujímavosti
Vybrali sme zo zahraničnej poľovníckej tlače: Drop v Rakúsku, Vlky napadli rodinu, Poľovnícka demonštrácia, Škody nie sú špásy a i.
Liečivé rastliny

Viete, čo možno v prírode zbierať v auguste? O. i. byliniek aj skorocel kopijovitý, ktorý má viacero liečivých účinkov. Napr. účinne a bezpečne poslúži aj vtedy, keď si v revíri spôsobíme menšiu reznú ranu – stačí na ňu priložiť čistý lístok skorocelu a rana sa nám – veľmi skoro zacelí! Rovnako účinný je i pri liečbe rôznych iných neduhov.

Jelenia paštéta

Do prípravy paštéty sa odvážia len skúsenejší, no niekedy treba začať. Prinášame jednoduchý recept na dobrú jeleniu paštétu Recept podľa KAROLA SLIMÁKA nie je zložitý, ale výsledok – vďaka jemnej chuti paštéty – mimoriadne lahodný. Ďalší recept na stránke – diviačiu nátierku – je ešte jednoduchší.

August v revíri

Na dvoch stránkach nájde čitateľ: Doby lovu, nevyhnutné práce v revíri súvisiace so starostlivosťou o zver, pripomienku, ktoré práce treba vykonať na políčkach, ako ošetriť divinu, prečo treba pamätať na dostatok vody pre zver, informácie o tom, čo sa práve deje v revíri v ôsmom mesiaci roka a ďalšie rady. Nechýba ani úsmevný postreh Sedím na posede… a Veselá bodka.

 

NA STRÁNKACH 22 a 23 VŠIMNITE SI NAŠU PONUKU! Bohatý výber praktických predmetov, ktoré by ste mohli potrebovať v revíri a ponuka kníh a DVD s poľovníckou tematikou!