2015

nase polovnictvo01-2015cs5.inddJanuár 2015

MEDVEDE, PYTLIACTVO A LEGISLATÍVA

Medveď hnedý je už niekoľko rokov témou, o ktorú sa zaujímajú nielen poľovníci, ale aj veľká časť našej verejnosti. Zasvätený pohľad na jeho súčasný výskyt a počty, ale aj prípadné škody, ktoré spôsobuje , poskytujú autori Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. a Ing. SLAVOMÍR FINĎO, PhD. V  rozsiahlom článku zhrnuli doterajšie skúsenosti s jeho výskytom a súčasne sa zamýšľajú aj o legislatívnych opatreniach, ktoré s týmto problémom súvisia.

 

Zistiť viac

 

nase polovnictvo02-2015cs5.inddFebruár 2015

LÍŠČIE CESTIČKY

Aj život líšok v zime oddávna priťahuje pozornosť ľudí. Ako si zaobstaráva potravu? Kde ju hľadá? To, že pritom dokáže prekonať najrôznejšie prekážky síce bolo známe, no aké vzdialenosti a aké bariéry, to preukázali až prieskumy jej života a ich výsledky sú prekvapujúce, konštatuje vo svojom článku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD.

Zistiť viac

 

 

nase polovnictvo03-2015cs5.inddMarec 2015

STRÁŽCOVIA GADERSKEJ DOLINY

Veľká Fatra je už šesť desaťročí domovom kamzíka vrchovského alpského, píše autor článku a fotografií PETER PAŠKO. Informuje o ich súčasnom počte  a ako im vyhovujú prírodné podmienky Veľkej Fatry a Slovenského raja.

Zistiť viac

 

 

 

nase polovnictvo04-2015cs5.inddApríl 2015

JE MOŽNÁ ZÁCHRANA HLUCHÁŇA HORNEHO?

Autor článku JOZEF ŠABO zhrnul rôzne pokusy a spôsoby (nielen u nás, ale aj v iných krajinách) záchrany tohto vzácneho kurovitého vtáka. Pripomína aj skúsenosti s jeho umelým odchom u nás, no zhrnul aj zaujímavé poznatky, s ktorými sa zoznámil v Poľsku kde sa už viac rokov so striedavými úspechmi pokúšajú o jeho umelý odchov vo voliérach.

Zistiť viac

 

 

nase polovnictvo5-2015cs5.inddMáj 2015

DVA DNI SO SLOVENSKÝM KOPOVOM

 

Priebeh poslednej súťaže O Putovný pohár slovenského kopova opisuje Ing. JAROSLAV KÝPEŤ. Na úspechu kynologického podujatia sa podieľali členovia PZ Kýčera Veľké Rovné a PZ Petrov Kolárovice, okr. Trenčín. Vyzdvihuje dobrú organizáciu a výborné výkony slovenských kopovov.

 

Zistiť viac

nase polovnictvo06-2015cs5.indd

Jún 2015

Z PODTATRANSKÝCH REVÍROV

Autor Ing. VLADIMÍR KLEIN z MPS POĽANA v Spišskej Belej sa zaoberá otázkou prikrmovania zveri v zimnom období. Je to problém, ktorý musia riešiť v nejednom revíri: kedy, ako a čím prikrmovať zver, ak ju nechceme „kŕmiť“? Cenné sú i skúsenosti o nevyhnutej spolupráci poľovníkov s poľnohospodármi.

Zistiť viac

 

 

nase polovnictvo07-2015cs5.inddJúl 2015

JUŽNÁ AFRIKA: SVET MOJICH SNOV

„…do Afriky som sa dostal už pred svojou tridsiatkou a mal som také zážitky, na aké sa nikdy nezabúda. O niektoré z nich by som sa rád podelil i s čitateľmi Nášho poľovníctva. Chcel by som im priblížiť aspoň časť prírodných krás a chránené územia v Južnej Afrike…“ píše v úvode svojho prvého článku PETER FODOR. Čo videl, predstavuje i na fotografiách.

 

Zistiť viac

 

 

nase polovnictvo08-2015cs5.inddAugust 2015

 

KÝM SA OZVE PRVÝ JELEŇ

Čo sa deje v čriedach jelenej zveri krátko pred začiatkom ruje, ako sa správajú jelenice, kedy jelene vytĺkajú parožie, na akých miestach sa vytvárajú rujoviská a prečo treba pristupovať k lovu premyslene, t. j. dodržiavať zásady selektívneho odstrelu, píše dlhoročný a skúsený poľovník JOZEF ŠABO.

Zistiť viac

 

titulka 09 2015

September 2015

 

FARBIAR – PRACOVNÉ PLEMENO

 

Pred viac ako sto rokmi bol schválený štandard dvoch nových plemien poľovne upotrebiteľných psov: bavorského a hannoverského farbiara. Autor Ing. BRANISLAV BAKA sa vracia nielen k histórii ich chovu a rozšírenia, ale aj k prednostiam kvôli ktorým ostáva obľúbeným a nepostrádateľným pomocníkom aj súčasného poľovníka.

Zistiť viac

titka 11 2015

Október 2015

DANIELE MALI RADI UŽ STARÍ RIMANIA

Ako sa dostali daniele z Ázie do Európy a prečo sa stali obľúbenou súčasťou našej voľne žijúcej zveri? Aký je ich životný cyklus, čím sa vyznačuje ich správanie a kde ich možno u nás v súčasnosti nájsť? Na tieto a ďalšie otázky čitateľ nájde odpoveď v článku, ktorého autorom je JOZEF ŠABO.

Zistiť viac

 

 

 

titka 11 2015November 2015

POĽOVAČKY NA ZAJACE

Poľovačka na zajace, taká typická pre jesenné obdobie, už dávno nie je samozrejmosťou ani v miestach, kde žili oddávna. Nad príčinami úbytku zajacov (nielen u nás) sa zamýšľa   v prvej časti článku prof. Ing. JÚLIUS VALTÝNI, DrSc. Dozvieme sa v ňom veľa zaujímavého o živote zajaca i zmenách jeho životného priestoru. V nasledujúcom čísle uverejníme druhú časť článku.

Zistiť viac

 

 

titulka 12 2015December 2015

V ZIMNOM LESE

Autor príspevku a fotografií IVAN KŇAZE pozýva čitateľa na prechádzky po zimnom lese, v ktorom sám prežil veľa zaujímavých chvíľ. Jeho snímky a zážitky pochádzajú z lesov východného Slovenska, kde si podrobne všímal rôzne zvláštnosti v správaní predovšetkým jelenej zveri.

Zistiť viac