2015

JANUÁROVÉ číslo Naše Poľovníctvo 01/2015

Vyšlo

JANUÁROVÉ ČÍSLO

časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach nájdete:

MOHLA JARABICA OSTAŤ „PERLOU“?

Jarabicu poľnú v minulosti mnohí odborníci označovali za „perlu“ preto, lebo na rozdiel od inej voľne žijúcej zveri nikdy sa nedostala do rozporov s poľnohospodárskymi záujmami. Skôr naopak, pomáhala mu a preto je takou škodou, ak sa stratila z polí. V prvej časti článku prof. JÚLIUSA VALTÝNIHO nájde čitateľ všetko nielen o jej biológii, ale aj zmenách, ktoré spôsobili, že sa takmer celkom stratila z intenzívne obhospodarovanej krajiny.

 

SPOLOČNE NA DIVIAKY

I keď spoločné poľovačky u nás nie sú žiadnou vzácnosťou, nie počas každej sa dodržiava jej rokmi a praxou osvedčená, najmä však  bezpečná organizácia. Autor JOZEF ŠABO preto pripomína, ktoré zásady je nevyhnutné dodržiavať. Nie sú samoúčelné a iba vďaka nim predídeme rôznym nebezpečným situáciám.

 

PARAZITÁRNE CHOROBY RATICOVEJ ZVERI

Aj keď parazitózy voľne žijúcej zveri nie sú väčšine poľovníkov neznáme, predsa v praxi na ne zabúdame a nevšimneme si ich prvé prejavy. Autorky príspevku MVDr. EMÍLIA SELECKÁ a MVDr. JUDITA HEDEROVÁ upozorňujú na najčastejšie sa vyskytujúce, opisujú ich prejavy a upozorňujú na význam prevencie. I keď sa u nás liečba parazitóz raticovej zveri vykonáva dlhodobo, môžu sa z času na čas opakovať a preto by ich už prvé príznaky nemali ujsť našej pozornosti.

 

MRAVCE V PERÍ

Zaujímavý príspevok Ing. MARIÁNA SLAMKU, PhD. doplnený fotografiami o jave, ktorý si iba málokedy všimneme: ako rôzne druhy vtákov dokážu využívať mravce na vlastnú očistu od rôznych parazitov. Ak budeme niekedy sami sledovať vtáctvo (napr. aj v parkoch), iste nám neujde ani jeho nevšedné úsilie o hygienu.

 

Z GALÉRIE ČLENIEK KLUBU SLOVENSKÝCH POĽOVNÍČOK

Zoznámte sa: s PhDr. PAVLÍNOU MELICHÁROVOU, MONIKOU KHERNOVOU, Mgr. MICHAELOU KRAJČOVIČOVOU, RADKOU PAVLÍKOVOU, Mgr. KAMILOU BIZEOVOU a Ing. MARTINOU MOKRIČKOVOU, členkami Klubu slovenských poľovníčok. I keď každá z nich pochádza z iného prostredia, spája ich rovnaký záujem o prírodu a jej živé bohatstvo, ktoré im prináša nielen rôzne povinnosti, ale aj oddych a potešenie.

 

MEDVEDE, PYTLIACTVO A LEGISLATÍVA

Medveď hnedý je už niekoľko rokov témou, o ktorú sa zaujímajú nielen poľovníci, ale aj veľká časť našej verejnosti. Zasvätený pohľad na jeho súčasný výskyt a počty, ale aj prípadné škody, ktoré spôsobuje , poskytujú autori Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. a Ing. SLAVOMÍR FINĎO, PhD. V  rozsiahlom článku zhrnuli doterajšie skúsenosti s jeho výskytom a súčasne sa zamýšľajú aj o legislatívnych opatreniach, ktoré s týmto problémom súvisia.

 

KOPOVY POD TATRAMI

O vydarenom 21. ročníku Memoriálu A. Renču referuje autor článku MUDr. JOZEF MATTA. Vyzdvihuje nielen výborné výkony jednotlivých kopovov, ale aj výbornú organizáciu celého kynologického podujatia: so zaujatím ho sledovali aj občania, ktorí sa nevenujú kynológii. Vďaka tomu sa opäť potvrdilo, že naše národné plemeno slovenského kopova si zasluhuje pozornosť nielen našich, ale aj zahraničných poľovníkov.

 

GORDON SETER

Do nášho albumu poľovne upotrebiteľných psov pribudol „gordon seter“. Autor článku Ing. JÁN ZAJAC ho podľa názorov svetových kynológov označuje za „najvšestrannejšieho z britských stavačov“. Vyzdvihuje jeho prednosti v práci na poli, vytrvalé hľadanie na veľkom priestore a  pevné vystavovanie.

 

NÁVŠTEVA V CHORVÁTSKU

Prezidentka Klubu slovenských poľovníčok doc. Ing. SOŇA SUPEKOVÁ, PhD. informuje o krátkej, ale veľmi zaujímavej návšteve našich poľovníčok vo Varaždíne, kam ich pozval chorvátsky klub poľovníčok Dama-Dama.  Vo Varaždíne sa zúčastnili na 9. ročníku dámskeho poľovníckeho víkendu. V rámci programu naša skvelá trubačka Veronika Valková zahrala slovenské poľovnícke signály a za svoje vystúpenie zožala veľký potlesk.

 

 

UČAROVALI MU KREMNICKÉ VRCHY

Zhovárame sa s moderátorom TV Markíza PATRIKOM ŠVAJDOM, ktorý je členom SPZ od roku 1997. Vyznal sa zo svojej lásky ku Kremnickým vrchom, kam chodieva často aj so svojou manželkou, moderátorkou Zlaticou Puškárovou, kde sa už neraz stretol so zaujímavými ľuďmi a skúsenými poľovníkmi. Doteraz svoju najvzácnejšiu trofej vidlového dvanástoráka a vlastne každú, považuje za vzácny dar.

 

NA ZELENEJ VLNE

Ponúkame tri príbehy z pera našich čitateľov: ÓDA NA ZIMU, OSUDNÉ SEKUNDY a KOZA V OHROZENÍ.

 

GRIFON – IDEÁLNA A BEZPEČNÁ ZBRAŇ DO POHONU

O novej zbrani na našom trhu – brokovej kozlici s názvom GRIFFON informujú Ing. LUKÁŠ JANEČEK a Dr. JAROSLAV VIDAN.

 

LÍŠKY V AUSTRÁLII…

Tragédia pri posliedke, Pytliactvo a sivé obry a ďalšie zaujímavosti zo zahraničnej poľovníckej tlače.

 

PINKA SEVERSKÁ

Pinka severská je ďalším druhom z našich malých spevavcov, ktoré môžeme pozorovať najmä teraz v zime. Všímajme si ich kŕdle najmä podvečer a, samozrejme, nezabudnime ich prikrmovať, pripomína autor seriálu Ing. ĽUBOR ČAČKO.

 

POĽOVNÍCI NA NÁMESTÍ

O vydarenom sviatku poľovníkov kežmarského regiónu referuje Ing. MILAN NEVICKÝ. Bola to krásna slávnosť, na ktorej sa z roka na rok zúčastňuje aj široká nepoľovnícka verejnosť.

 

DOBRÚ CHUŤ!

MARTIN SABOL nám z jedál z diviny ponúka recept: Divoký králik dusený na paradajkách a olivách.

 

POĽOVNÍCKY JANUÁR

 

Na dvoch stránkach nájdete: Doby lovu, Pokyny pre prikrmovanie a starostlivosť o kŕmidlá, Zásady správnej úpravy vnadiska, Východy a západy Slnka a Mesiaca, Čo sa práve deje v revíri, Z ľudovej múdrosti a celkom na koniec – Veselú bodku.