2015

JÚNOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 06/2015

Vyšlo

JÚNOVÉ ČÍSLO

časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

 

Na jeho stránkach si prečítajte:

 

  1. GENERÁLNE ZHROMAŽDENIE CIC

Zhromaždenie sa zaoberalo  viacerými významnými a aktuálnymi problémami a aktivitami CIC, ktoré súvisia so súčasným poľovníctvom i jeho budúcnosťou. O obsahu rokovania informuje SOŇA SUPEKOVÁ.

 

ROZVOJ POĽOVNÍCTVA v SR – HLAVNÉ PROBLÉMY A ICH RIEŠENIA

Podrobný pohľad na minulosť, súčasnosť, ale aj výhľad do budúcnosti nášho poľovníctva zhrnuli autori J. KONOPKA, P. KAŠTIER a J. SLAMEČKA. Na troch stránkach nájde čitateľ všetko, čo v súčasnosti musí vedieť o zámeroch a možnostiach slovenského poľovníctva. Autori sa zamerali aj na spôsoby a postupy pri spolupráci so všetkými, ktorým záleží na uchovaní a zveľadení nášho živého prírodného bohatstva.

 

MALÁ BILANCIA

Informácie o niektorých  podujatiach, ktoré pripravili ženy – poľovníčky.

LEPŠIE PODMIENKY PRE ZAJACA POĽNÉHO

Vrátiť zajaca poľného do našej prírody – taký je sen a zámer mnohých poľovníkov. Nie je to ľahká úloha, konštatujú autori článku doc. Ing. JAROSLAV SLAMEČKA, CSc. a Ing. TOMÁŠ SLÁDEČEK, PhD. z Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre a informujú čitateľov o prvých pozitívnych výsledkoch z nárastu zajačej populácie v niektorých okresoch. Súčasne opätovne pripomínajú zásady, ktoré treba dodržiavať. Práve o možnostiach zlepšenia životného prostredia i pre malú zver sa koncom mája bude hovoriť aj na konferencii v Mojmírovciach, okres Nitra. O jej priebehu vás na stránkach Nášho poľovníctva budeme informovať.

 

MINULOSŤ ŠUMAVSKÝCH MEDVEĎOV

Zaujímavú „exkurziu“ do histórie výskytu medveďov v ČR, konkrétne na Šumave, pripravil JOZEF ŠABO.

 

PRED LÍŠČÍM BRLOHOM

Málokomu sa podarí sledovať líščí brloh deň či dokonca dva napriek tomu, že sa pri ňom odohráva veľa zaujímavého, čo nám priblíži život jeho obyvateľov. Autor článku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. pri brlohu líšok strávil dostatok času, aby nám mohol predstaviť, čo sa okolo neho odohráva v čase, keď sa počet jeho obyvateľov zväčšil o líščatá.

 

SPOD TRIBČA

– pod týmto pomenovaním poznajú mnohí kynológovia chovateľskú stanicu ŠTEFANA HAJNOVIČA, v ktorej sa venuje jazvečíkovitému duričovi. O. i. píše prečo si vybral práve toto plemeno, aké má prednosti, ako sa správa v revíri a kam za naše hranice sa dostali niektorí jeho odchovanci.

 

ARTÉSKO-NORMANDSKÝ BASET

Do nášho „albumu“ poľovne upotrebiteľných psov pribudol zástupca francúzskych plemien, ktorého predstavuje autor seriálu Ing. JÁN ZAJAC. Vyzdvihuje predovšetkým jeho ľahký a rýchly pohyb a ďalšie prednosti, ktoré ho predurčili na „špecialistu“ pri love zajacov a divých králikov, ale aj srnčej a dokonca i diviačej zveri.

 

Z PODTATRANSKÝCH REVÍROV

Autor Ing. VLADIMÍR KLEIN z MPS POĽANA v Spišskej Belej sa zaoberá otázkou prikrmovania zveri v zimnom období. Je to problém, ktorý musia riešiť v nejednom revíri: kedy, ako a čím prikrmovať zver, ak ju nechceme „kŕmiť“? Cenné sú i skúsenosti o nevyhnutej spolupráci poľovníkov s poľnohospodármi.

 

VÝNIMOČNÁ TROFEJ V TRENČÍNE

Na tohtoročnej chovateľskej prehliadke v Trenčíne jej návštevníci mohli obdivovať aj mimoriadnu trofej s prvým parožím obojstranne korunového dvanástoráka. Autor DANIEL MATEČNÝ však upozorňuje: bol ulovený predčasne, lebo po niekoľkých rokoch jeho parožie mohlo byť rekordným. Pripomína, že práve preto musí strelec vždy dôkladne zvážiť všetky znaky, aby jeho výstrel nebol omylom.

 

FANTASTICKÁ „ZOOLÓGIA“

Zhovárame sa s akad. maliarom PETROM KĽÚČIKOM, ktorý je známy aj ako grafik a ilustrátor. Jeho diela „fantastickej“ zveri sú obdivované nielen u nás, ale i v zahraničí. Zobrazuje ich tak, ako sa môžu vyskytovať iba v rozprávkach alebo v našich snoch, ale napriek tomu dobre vie, že v súčasnosti sú, tak ako celá príroda, ohrozené. Pripomíname: prečítajte si aj jeho poslednú odpoveď. Kto na ňu odpovie?

 

NA ZELENEJ VLNE

Ponúkame tri príbehy: PODVEČER S BOBROM, MILÁ, NEPOSEDNÁ SOJKA a VOTRELKYŇA.

 

ČÍNA: LEGENDÁRNY ZLATÝ TAKIN

Krátko o ochrane rastlinstva a živočíšstva v Čínskej ľudovej republike, kde na náhornej plošine Himalájí vo výške nad 4 tisíc m žije aj veľmi vzácny takin zlatý spojený s legendou o „zlatom rúne“.

 

ZÁCHYTNÝ PRIESTOR STRELY

Každý poľovník musí vedieť, že pri manipulácii so zbraňou (nabíjaní, vybíjaní a streľbe) musí mať k dispozícii záchytný priestor pre strelu. Podrobnejšie o ňom píše Ing. JÁN MERCEL a ilustrujú fotografie.

 

NÁVRAT MAMUTOV?

…Rys vo Falckom lese, Sťažnosti z Rakúska a ďalšie zaujímavosti zo zahraničnej poľovníckej tlače.

 

NAŠE SPEVAVCE

Autor seriálu Ing. ĽUBOR ČAČKO predstavuje strakoša červenochrbtého, ktorý patrí medzi sťahovavé vtáctvo. O. i. je zaujímavý aj spôsobom lovenia i tým, ako si korisť dokáže odložiť na horšie časy: napichuje ju na tŕne alebo iné ostré výčnelky, prípadne si ju zavesí do vidlíc konárov.

 

DOBRÚ CHUŤ!

Šéfkuchár ANDREJ ZEDNÍČEK ponúka recept na PREPELIČKU plnenú kuracím fášom a cícerovou kašou. Samotná úprava nie je taká zložitá, ako by napovedalo jeho pomenovanie.

 

POĽOVNÍCKY JÚN

Dve stránky ponúkajú: Doby lovu., Nezabudnime (na aktuálne povinnosti) Východy a západy Slnka a Mesiaca, Envirokalendár, Čo sa deje v revíri a VESELÚ BODKU.