2020

JÚLOVÉ číslo Naše Poľovníctvo 7/2020

 

Vyšlo 7. –

JÚLOVÉ ČÍSLO časopisu

NAŠE POĽOVNÍCTVO

Na jeho stránkach nájdete:

 

SPEKTRUM

Ohodnotenie od prestížnych vedcov, Diviak v meste, Dbajme na ochranu, Chudák jeleň, Africký mor ošípaných sú krátke informácie.

 

ZAMYSLIME SA AKTUÁLNE

Krátke zamyslenie sa nad problémami, ako sú škody spôsobené zverou a ich následky, o tom, ako sa dajú minimalizovať počty premnožených stavov zveri, píše Viliam Drienovský.

 

POROVNANIE DIVEJ A DOMÁCEJ MAČKY

Divá mačka žije v Európe, Ázii a v Afrike. Na tomto rozsiahlom teritóriu vytvára približne 20 poddruhov. O ďalších zaujímavých faktoch píše autor Jozef Šabo.

 

MAČKA A LÍŠKA NA LOVE

Líška a mačka sú šelmy, ktoré využívajú podobnú ekologickú niku. Nika je v zoológii charakterizovaná ako súbor nárokov organizmu na prostredie. Tieto šelmy preferujú podobnú skladbu biotopov aj podobnú zložku potravy. Aké je ich ďalšie správanie, píše autor Vladimír Vician.

 

VÝZNAM BAHNÍSK

Neodmysliteľným prvkom životného prostredia pre jeleniu i diviačiu zver je bahnisko. Kde sa nachádza v lese, ako sa využíva a na čo slúži, píše autor príspevku J. H.

 

SOKOL SŤAHOVAVÝ

Je ďalším článkom v našom seriáli od autora Karola Šotnára. Mnohí si sokola spájajú s akýmsi hrdinom, ktorý neraz vystupuje v rozprávkach i bájkach a dokonca býva ospevovaný aj v piesňach a básňach. Avšak aký je jeho skutočný svet, sa dozviete po prečítaní článku.

 

VÝZNAM JAZIEROK

Zima s minimom snehu, suchá jar a nadpriemerne teplé leto s dlhými periódami bez dažďov sú v Európe stále častejšie sa opakujúcimi javmi. Sucho na poliach nastáva už na začiatku vegetačnej sezóny a pretrváva dlhšie obdobie, ako tomu bolo v minulosti. Píše Michal Kozák.

 

OSOBNOSŤ NAŠEJ KYNOLÓGIE

V tomto roku sme si pripomenuli 120. výročie narodenia Fridricha Konráda, nestora chovu farbiarov na Slovensku. O jeho živote a úspechoch písal L. G.

 

POĽSKÝ POĽOVNÝ ŠPANIEL

Ide o nové, ešte len šľachtené plemeno menšieho všestranného poľovného psa – sliediča, ktorý sa v posledných rokoch rozširuje nielen medzi praktickými poľskými poľovníkmi, ale začína sa objavovať aj na oficiálnych výstavách psov. Článok napísal Ján Zajac.

 

RETRIEVER – DOBRÝ SPOLOČNÍK AJ NA POĽOVAČKÁCH

So svojimi chovateľskými a cvičiteľskými skúsenosťami sa podelil autor článku Ľudovít Balogh. Aj keď toto plemeno poľovníci vnímajú viac ako spoločenské plemeno, v skutočnosti to tak nie je. Osvedčuje sa pri love malej zveri, ale aj pri dohľadávkach a aportoch.

 

SYMBIÓZA OKAMIHU A FARIEB

V rozhovore predstavujeme neprofesionálneho maliara poľovníckych motívov Ing. Jozefa Vrábela. Je poľovníkom, lesníkom, milovníkom prírody, ale aj folkloristom. Všetky tieto svoje záľuby dokázal zachytiť na plátne. Čitateľ si môže pozrieť aj niekoľko snímok z jeho tvorby. Píše Júlia Drienovská.

 

ŠPIČKOVÁ FOTOPASCA

Praktické rady, ako využiť tohto pomocníka, píše náš inzerent.

 

V rubrike NA ZELENEJ VLNE sú dve poviedky: Potulky prírodou – ako si oplotiť horu, Kris Azyar Holková a druhý príbeh Rozhovory s mojím jazvečíkom – Ján Vaško.

 

NENÁPADNÝ NEPRIATEĽ

Pobyt v prírode nám prináša nielen potešenie, ale pre niektorých to môže znamenať aj nepríjemnú skúsenosť. Ide o invázne rastliny, ktoré sa u nás už udomácnili a šíria sa ďalej. Ktoré to sú a čo môžu spôsobiť, píše Anton Baluška.

 

NA POĽOVAČKE V ŠPANIELSKU

Zahraničná reportáž nás zavedie na lov kuropty červenej, konkrétne na španielsku haciendu Las Veguillas. O zážitkoch poľovníkov nám napísala naša dopisovateľka z Anglicka Jana Carpinato.

 

DOBRÚ CHUŤ

Chutný recept na Jelenie klobásky pripravil náš čitateľ Michal Vitaloš.

 

POĽOVNÍCKY JÚL

Doby lovu, aktuálne povinnosti – autor Miroslav Hasa. Ale aj východy a západy Slnka a Mesiaca a na záver VESELÁ BODKA.

 

MATERSKÉ RODINY A PRÍBUZENSKÉ REVÍRY

Srnčia zver v porovnaní s danieľou a jeleňou žije samotárskym spôsobom života. Predsa však aj medzi jedincami srnčej zveri existujú početné vzájomné sociálne vzťahy. Pritom sa počíta s vytváraním hlúčikov na jeseň a v zime, ďalej s teritorialitou medzi srncami, prípadne strpením iných srncov, väčšinou jednoročných, v teritóriu staršieho srnca. Patrí tam aj teritorialita medzi rodiacimi, prípadne vodiacimi srnami, ďalej vzťahy spojené s rujou, starostlivosťou, ako aj dojčením srnčiat a nakoniec s tvorbou vlastných rodinných, materských a príbuzenských vzťahov. Píše autor Prof. Dr. Ch. Stubbe.

 

ZAUJÍMAVOSTI

Krátke správy: Globálne otepľovanie, Vyhynula štvrtina hmyzu, Čo nahradí včely?, Prekvapivá Antarktída, Pre lepšiu klímu.

 

NAŠE VTÁKY – do albumu pribudol žltochvost hôrny. Autorom rubriky je Ľubor Čačko.

 

V SVADOBNOM REVÍRI VEVERICE

Takmer všetko o našom stromovom hlodavcovi píše Ivan Kňaze a, samozrejme, článok dopĺňa snímkami.